X 20
Bugun...

AK Parti 18 yaşında!

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti, çeşitli engellemelere rağmen dolu 17 yılı geride bıraktı.
facebook-paylas
 Tarih: 13-08-2019 11:57:32

AK Parti 18 yaşında!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Erdemliler Hareketi" ile 2001 yılında siyaset sahnesinde yerini alan AK Parti, çeşitli engellemelere rağmen reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı.


"Erdemliler Hareketi", 14 Ağustos 2001'de "AK Parti" adıyla siyaset  sahnesine girerek son 17 yılda girdiği tüm seçimlerden birinci parti olarak  çıkmayı başardı.

 
Girdiği ilk genel seçimde, 3 Kasım 2002'de iktidara gelen AK Parti,  "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sloganıyla çıktığı siyaset yolunda, 4  başbakan 2 cumhurbaşkanı çıkardı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 12 Aralık 1997'de  Siirt'te okuduğu Ziya Gökalp'ın Asker Duası şiiri nedeniyle 1999'da 10 ay hapse  mahkum edilen ve bu nedenle siyasi yasaklı olan Erdoğan, liderliğini yaptığı  parti, 3 Kasım 2002'de tek başına iktidar olmasına rağmen başbakan olamadı.

 
Erdoğan'ın giremediği 3 Kasım genel seçimlerinden AK Parti 34,28'lik  oy oranıyla birinci parti olarak çıktı ve Abdullah Gül başkanlığında 58.  Cumhuriyet Hükümeti kuruldu.
 

Mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirt'ten milletvekili seçildi

 
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesinde yapılan değişiklikle  Erdoğan'ın siyasi yasağının kalkmasının ardından, Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8  Mart 2003'te mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirt'te yapılan yenileme  seçimlerinde milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi.

 
Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükümet, üç gün sonra, 11 Mart  2003'te istifa ettikten sonra 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümeti  kurma görevini Recep Tayyip Erdoğan'a verdi. Erdoğan, 15 Mart 2003'te 59'uncu  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu.

 
Yerel seçimlerden de başarıyla çıktı

 
Girdiği ilk yerel seçim olan 2004 mahalli idareler seçimlerinde de  yüzde 41,7'lik oy oranıyla sandıktan birinci parti çıkan AK Parti, 11'i  büyükşehir olmak üzere 1950 belediyeyi kazandı.

 
2007'deki genel seçimlerde yüzde 46,58'lik oy oranına ulaşan AK Parti,  Tunceli dışındaki 80 ilden milletvekili çıkarmayı başardı ve tek başına iktidar  oldu.

 
Meclis'te 28 Ağustos 2007'de yapılan oylamada, partinin kurucularından  Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

 
Bu seçimlerden önce Milli Görüş kökenli bir siyasetçinin cumhurbaşkanı  adayı olmasını istemeyen muhalif kesimler tarafından nisan ayında "Cumhuriyetine  sahip çık" sloganıyla "Cumhuriyet Mitingleri" düzenlendi.

 
Nisan ayının son günlerinde 27 Nisan 2007'de ise Türk siyasi tarihine  "e muhtıra" olarak geçen Genelkurmay Başkanlığının laiklik vurgusu içeren  açıklaması yayımlandı.

 
AK Parti, 2009'da yapılan yerel seçimlerde de yine en fazla oyu  toplayarak 10 büyükşehir belediyesi ile 1442 belediyeyi yönetme yetkisini  vatandaştan aldı. 12 Eylül darbesinin 30'uncu yılına denk gelen ve 1982  Anayasası'nda değişiklik öngören düzenlemeye 2010'daki halk oylamasından yüzde  57,88 oranında "evet" oyu çıktı.

 
2011 genel seçimlerinde de geleneği bozmayan AK Parti, yüzde 49,53'lük  oy oranının ardından kurulan 61.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile çalışmalarına  hız kesmeden devam etti.

 
Yeni bir bayrak değişimi

 
İktidarının 12. yılında Erdoğan'ın genel başkanlığındaki son yerel  seçime 2014'te giren AK Parti, yüzde 45,60 oy oranıyla 18'i büyükşehir olmak  üzere, 818 belediye başkanlığını kazandı.

 
AK Parti Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014'te  yapılan seçimde doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk ve Türkiye'nin 12.  Cumhurbaşkanı oldu. AK Parti, yoluna Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ile devam  etti.

 
AK Parti, Davutoğlu'nun Genel Başkanlığında ilk sınavını, 7 Haziran  2015'teki genel seçimlerde ve ardından yapılan 1 Kasım 2015 erken seçimlerinde  verdi. 1 Kasım'da tek başına iktidarın kazanılmasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, 64.  Hükümeti kurma görevini AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na verdi.

 
Partide, 22 Mayıs 2016'da düzenlenen 2. Olağanüstü Kongre ile yeni bir  bayrak değişimi daha yaşandı. Partinin kurucularından olan ve Erdoğan'a, belediye  başkanlığı döneminden itibaren yol arkadaşlığı yapan Binali Yıldırım, AK Parti  Genel Başkanlığına seçildi ve 65. Hükümeti kurarak Başbakan oldu.

 
İki cumhurbaşkanı ve dört başbakan

 
Kuruluşunun ardından kesintisiz iktidarına 17 yıldır devam eden AK  Parti, bu sürede bünyesinden dört başbakan ve iki cumhurbaşkanı çıkardı. Abdullah  Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım'ın başbakanlık  yaptığı bu süreçte Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin 11. ve 12.  Cumhurbaşkanlığına seçildi.

 
Gül, 367 krizi sonrası TBMM üyelerince 2007'de Cumhurbaşkanı seçildi.  Kurucu Genel Başkan Erdoğan ise cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından  seçilmesinin önünü açan 21 Ekim 2007'deki halk oylaması sonrası gerçekleştirilen  ilk seçimde Cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan, 2007'deki halk oylamasıyla  cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine imkan tanıyan düzenleme uyarınca 10  Ağustos 2014'te yapılan seçimde, oyların yaklaşık yüzde 52'sini alarak doğrudan  halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

 
Danıştay saldırısından FETÖ'nün darbe girişimine zorlu 17 yıl

 
Kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra yapılan genel seçimde iktidara  yürüyen AK Parti, bu dönemde vesayet odakları, devlet içinde yapılanan terör  örgütleri ile bölücü terör örgütlerinin faaliyetleri, kapatma davası ve darbe  girişimlerine maruz kaldı.
 

Ankara'da 17 Mayıs 2006'da Danıştay binasında Alparslan Arslan'ın  gerçekleştirdiği silahlı saldırıda, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel  Özbilgin hayatını kaybederken aralarında Daire Başkanı Mustafa Birden'in de yer  aldığı 4 üye ise yaralandı.

 
Saldırının ardından Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay,  Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri ile Türkiye Barolar  Birliği temsilcilerinin bulunduğu bir grup, Anıtkabir'e yürüdü ve saldırıdan  hükümeti sorumlu tuttu.

 
Hükümet ise saldırıyı, istikrarı bozmak ve hükümeti yıkmak için  yapılan bir teşebbüs olarak nitelendirdi.

 
Cumhuriyet mitingleri
 
Türkiye, 16 Mayıs 2007'de görev süresi dolacak olan 10. Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer'in yerine kimin 11. Cumhurbaşkanı olarak devletin başına  geçeceğini tartışırken, yeni bir kriz dalgası yaşandı.

 
TBMM'de sayısal üstünlüğü elinde bulunduran AK Parti'nin önereceği  adayın seçimi kazanmasına teamüller gereği kesin gözüyle bakılırken, bazı  çevrelerce Ankara, İstanbul, İzmir, Manisa ve Çanakkale'de düzenlenen "Cumhuriyet  Mitingleri"yle bu engellenmeye çalışıldı.

 
367 krizi
 
Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanını seçmek için 27 Nisan 2007'de toplanan  TBMM Genel Kurulunda, tek aday olarak seçime giren Abdullah Gül, oylamaya katılan  361 milletvekilinin 357'sinin oyunu almasına rağmen, ilk turda seçilmek için  gerekli 367 sayısını bulamadı. Cumhuriyet Halk Partisi, 367'nin sadece karar  yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu iddiasıyla  Meclis'te yapılan ilk tur oylama işleminin iptal edilmesi için Anayasa  Mahkemesine başvurdu. Bir ilke imza atan Anayasa Mahkemesi, CHP'nin yaptığı  başvuruyu kabul ederek Türkiye'yi yeni bir krizin eşiğine getirdi.

 
Türkiye tarihinde bir ilk: e-muhtıra
 
Türk demokrasi tarihine "e-muhtıra" olarak geçen 27 Nisan bildirisi de  Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi milli iradeyi hedef alan bir girişim olarak  akıllarda kaldı.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan ilk oylamanın ardından gece  yarısı Genelkurmay Başkanlığının internet sitesine bir bildiri konuldu.
 
Türk demokrasi tarihinde "e-muhtıra" olarak yerini alan bu bildiriye,  AK Parti hükümetinden çok sert bir karşı açıklama geldi.
 
Dönemin Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek tarafından kamuoyuna duyurulan  açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı bildirisinin "hükümete karşı bir tutum" olarak  algılandığı vurgulanarak, Başbakanlığa bağlı bir kurum olan Genelkurmay  Başkanlığının, herhangi bir konuda hükümete karşı bir ifade kullanmasının  demokratik bir hukuk devletinde düşünülemeyeceğine dikkat çekildi.

 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
 
Anayasa Mahkemesinin, CHP'nin başvurusunu kabul etmesiyle ikinci tur  görüşmelerde toplantı yeter sayısı bulunamadığı gerekçesiyle cumhurbaşkanı  seçilemedi.
 
Yapılan genel seçimin ardından TBMM, 20 Ağustos 2007 tarihinde yeniden  cumhurbaşkanını seçmek için toplandı. Seçimin 1. turunda 341, 27 Ağustos 2007'de  yapılan ikinci turunda 337, 28 Ağustos 2007'de üçüncü turunda 339 oy alan  Abdullah Gül, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

 
En büyük partiye kapatma davası
 
AK Parti'yi iktidardan uzaklaştırmak için atılan adımlardan biri de  kapatma davası oldu. Bu bağlamda eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman  Yalçınkaya tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da  aralarında bulunduğu 71 kişiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesi ile  partinin kapatılmasını içeren iddianame, 14 Mart 2008'de Anayasa Mahkemesine  sunuldu. Yüksek Mahkeme, 31 Mart 2008'de iddianameyi kabul etti.
 
Anayasa Mahkemesinin, siyasi tarihe "google iddianamesi" olarak geçen  iddianameyi kabul etmesinin ardından dava 30 Temmuz 2008'de karara bağlandı.  Yüksek Mahkemenin 5 üyesi kapatmaya karşı çıkarken, 6 üye kapatmadan yana oy  kullandı. Anayasa'da öngörülen nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için parti  kapatma talebi reddedilmiş oldu.

 
7 Şubat MİT krizi
 
Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya tarafından MİT  Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu istihbarat görevlilerinin 7  Şubat 2012'de ifadeye çağrılmasıyla başlayan kriz, siyasi iktidarın olaya  müdahalesiyle son buldu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) doğrudan hükümeti  hedef alan girişimi sonrası yapılan yasal değişiklikle, MİT görevlilerinin  soruşturulması izni Başbakanlığa bırakılarak ülke bir krizden daha çıkarılmış  oldu.

 
Gezi olayları
 
Taksim Meydanı'ndaki Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası'nın yeniden inşa  edilmesi amacıyla 2013'te Büyükşehir Belediyesi ekiplerince sökülen bazı  ağaçların başka yerlere nakledilmek istenmesi üzerine başlayan olayların da  Türkiye'ye maliyeti büyük oldu. Uzun süre gündemi meşgul eden ve yaklaşık 50  milyar dolar maliyeti olan eylemler,  Erdoğan'ın kararlı duruşuyla son buldu.

 
17-25 Aralık darbe girişimi
 
Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Celal Kara  tarafından 17 Aralık 2013'te bazı bakan çocukları, iş adamları ve banka genel  müdürlerinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında açılan soruşturma, Türkiye  için önemli dönüm noktalarından biri oldu.
 

Soruşturmanın ikinci dalgası ise 25 Aralık 2013'te dönemin İstanbul  Cumhuriyet savcısı, bir başka FETÖ firarisi Muammer Akkaş'ın Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmak istemesiyle  yaşandı.

 
15 Temmuz kanlı darbe girişimi
 
FETÖ'nün, Türkiye tarihinin en kanlı darbe girişimi olarak tarihe  geçen hain projesi, 15 Temmuz gecesi örgütün, TSK'deki üniformalı teröristleri  aracılığıyla hayata geçirildi.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milletimizi, illerimizin meydanlarına,  havalimanlarına davet ediyorum." yönündeki çağrısı üzerine vatandaşların  tankların önüne geçerek demokrasiyi sahiplenmesi, AK Parti, Cumhuriyet Halk  Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin ortak hareket ederek milli iradeye  kasteden teröristlere karşı demokrasinin yanında yer almasıyla darbe girişimi  engellendi.

 
Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu
 
Türkiye'nin doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018'deki seçimde de yüzde 52,38 oy alarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Türkiye, 16 Nisan'da yapılan ve "tarihi" olarak nitelendirilen halk oylamasıyla yeni bir döneme girdi. Halk oylaması süreci, Başbakan Binali Yıldırım dahil, 316 AK Parti milletvekilinin imzasını taşıyan anayasa değişikliği teklifinin 10 Aralık 2016'da TBMM Başkanlığına sunulmasıyla başladı.

Maddelere ilişkin oylamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Şubat 2017'de anayasa değişikliğine ilişkin kanunu onaylayarak, halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi.


16 Nisan 2017'deki halk oylamasından yüzde 51,41 oranında "evet", yüzde 48,59 oranında "hayır" oyu çıkmasıyla Anayasa'daki, "Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesilir" hükmünün kaldırılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a parti üyeliğinin yolu açıldı. Ayrıca halk Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesine karar verdi.


Erdoğan, 2 Mayıs'ta AK Parti Genel Merkezi'ne 979 gün aradan sonra gelerek üyelik beyannamesini imzaladı ve AK Parti'ye üye oldu.


Erdoğan, 998 gün sonra yeniden Genel Başkan
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiye dönmesinin ardından 21 Mayıs'ta olağanüstü kongre yapma kararı alındı.

Üç yıllık bir aradan sonra AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bin 414 geçerli oyun tamamını alan Erdoğan, 998 gün sonra kurucusu olduğu partiye yeniden Genel Başkan seçildi.

Kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle ihdas edilen "genel başkanvekilliği" görevine de Başbakan Binali Yıldırım getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 yılın ardından partide yeniden genel başkanlığı üstlenmesi partiye yeni bir heyecan ve dinamizm kazandırdı.

Erdoğan'ın karizmatik liderlik etkisi, teşkilatlanmaya yönelik tecrübesi, kendine has siyaset etme tarzı ile sorunları hızlı bir şekilde çözme becerisi, AK Parti'nin daha da güçlenmesini sağladı.

Göreve gelir gelmez partinin yetkili organlarında değişikliğe giden, il ve ilçe başkanları ile belediye başkanlarında değişiklikler yapan Erdoğan, normal takvime göre 2019 Kasım'da yapılması planlanan seçim hazırlıklarını da başlatmıştı. Erdoğan, birçok il ve ilçede partisinin olağan kongrelerine katıldı, vatandaşla, partililerle bir araya geldi.


24 Haziran seçimleri

 
Zaman zaman seçimlerin vaktinde yapılacağı yönünde açıklamalar gelmesine rağmen AK Parti'nin siyasi ittifak yaptığı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelen erken seçim teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partinin yetkili organları tarafından değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıkladı.

Daha önce, ilk kez 10 Ağustos 2014'te cumhurbaşkanı halk tarafından seçilirken, 24 Haziran'da seçmenler ilk kez cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerde yüzde 52,38 oy alarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Erdoğan liderliğindeki AK Parti ise Türk siyasi tarihinin en önemli seçiminde yüzde 42,28 oy alarak 16 yılda 13. seçim başarısını elde etti. AK Parti ve MHP'nin yer aldığı "Cumhur İttifakı" ise yüzde 53,6 oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz'da TBMM'de yemin ederek görevine başladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni de aynı gün açıkladı.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Yardımcılığına Fuat Oktay getirildi. Yeni kabinede eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı.


AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi'ni yaptı

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ağustos 2018'de gerçekleşen AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi'nde geçerli oyların tamamını alarak bin 380 oyla yeniden parti genel başkanlığına seçildi.


AK Parti'nin 6. Olağan Büyük Kongresi'nde yapılan değişiklikle 24 Haziran seçimlerinde yapılan siyasi parti seçim ittifakı parti tüzüğüne girdi. Ayrıca tüzüğe "Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği ile Cumhurbaşkanı Yardımcılığı veya Bakanlık görevi aynı kişide birleşemez." fıkrası eklendi.


31 Mart yerel seçimleri
 
AK Parti ve MHP tarafından Cumhur İttifakı'nı 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde devam ettirme kararı alındı. Yapılan görüşmeler sonucu AK Parti ve MHP arasında seçimlerde 30'u büyükşehir olmak üzere 51 ilde ittifak yapıldı. Cumhur İttifakı kapsamında MHP, Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerinde aday gösterirken, 27 büyükşehirde ise AK Parti aday çıkardı.


AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinden yüzde 44,33 oy oranıyla yine birinci parti olarak çıkmayı başarırken, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını CHP kazandı.

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz etmesi üzerine, seçimler 23 Haziran'da yenilendi.

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki seçim yarışında CHP'nin adayı İmamoğlu ipi göğüsledi.


7. Olağan Büyük Kongre süreci sonbaharda başlayacak
 
Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından Erdoğan, "7. Olağan Büyük Kongre sürecini sonbaharda başlatacağız." açıklamasında bulundu.

Sonbaharda başlatılacak 7. Olağan Büyük Kongre sürecinde AK Parti'nin teması "Gelenek, Vefa ve Yenilik" olacak.

Partinin 18. kuruluş yıl dönümü olan 14 Ağustos tarihi bu sene Kurban Bayramı'na rastladığı için kutlama programı 23 Ağustos'ta, "Türkiye Sevdasıyla Yaşımız Hep 18" temasıyla genel merkezde yapılacak.


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 20 5 9 72 36 69 +36
2 Medipol Başakşehir 34 19 5 10 49 22 67 +27
3 Beşiktaş 34 19 7 8 72 46 65 +26
4 Trabzonspor 34 18 7 9 64 46 63 +18
5 Yeni Malatyaspor 34 13 13 8 47 46 47 +1
6 Fenerbahçe 34 11 10 13 44 44 46 0
7 Antalyaspor 34 13 15 6 39 55 45 -16
8 Atiker Konyaspor 34 9 8 17 40 38 44 +2
9 Alanyaspor 34 12 14 8 37 43 44 -6
10 Kayserispor 34 10 13 11 35 50 41 -15
11 Çaykur Rizespor 34 9 11 14 48 50 41 -2
12 Sivasspor 34 10 13 11 49 54 41 -5
13 MKE Ankaragücü 34 11 16 7 38 53 40 -15
14 Kasımpaşa 34 11 17 6 53 62 39 -9
15 Göztepe 34 11 18 5 37 42 38 -5
16 Bursaspor 34 7 11 16 28 37 37 -9
17 BB Erzurumspor 34 8 15 11 36 43 35 -7
18 Akhisarspor 34 6 19 9 33 54 27 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/08/2019 Konyaspor vs MKE Ankaragücü
 18/08/2019 Göztepe vs Antalyaspor
 18/08/2019 Kasımpaşa vs Trabzonspor
 18/08/2019 Yeni Malatyaspor vs İstanbul Başakşehir
 19/08/2019 Fenerbahçe vs Gazişehir Gaziantep
 23/08/2019 Beşiktaş vs Göztepe
 24/08/2019 MKE Ankaragücü vs Kayserispor
 24/08/2019 Alanyaspor vs Kasımpaşa
 24/08/2019 İstanbul Başakşehir vs Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/08/2019 Hatayspor vs Altınordu
 18/08/2019 BB Erzurumspor vs İstanbulspor
 18/08/2019 Akhisarspor vs Adanaspor
 18/08/2019 Altay vs Ümraniyespor
 19/08/2019 Eskişehirspor vs Keçiörengücü
 23/08/2019 Boluspor vs Adana Demirspor
 24/08/2019 Keçiörengücü vs Osmanlıspor FK
 24/08/2019 Altınordu vs Fatih Karagümrük
 24/08/2019 Balıkesirspor vs BB Erzurumspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/08/2019 Etimesgut Belediyespor vs Niğde Anadolu FK
 01/09/2019 Bayburt İÖİ vs Elazığspor
 01/09/2019 Sivas Belediyespor vs Kardemir Karabükspor
 01/09/2019 Van BBSK vs Bandırmaspor
 01/09/2019 Ankara Demirspor vs Bodrumspor
 01/09/2019 Kastamonuspor 1966 vs Tuzlaspor
 01/09/2019 Eyüpspor vs Kırşehir Belediyespor
 01/09/2019 Utaş Uşakspor vs Kahramanmaraşspor
 01/09/2019 Sakaryaspor vs Ergene Velimeşe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/08/2019 Silivrispor vs Erzin Spor
 31/08/2019 Sultanbeyli Bld. vs Manisaspor
 01/09/2019 Artvin Hopaspor vs Yomraspor
 01/09/2019 Karaköprü Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 01/09/2019 Yeni Orduspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 01/09/2019 Düzcespor vs Kızılcabölükspor
 01/09/2019 Serik Belediyespor vs 24 Erzincanspor
 01/09/2019 Tokatspor vs Çatalcaspor
 01/09/2019 Buca FK vs Çankaya FK
resmi ilanlar
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI