Bugun...

Süleyman Soylu'dan flaş İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gündeme ilişkin değerlendirmelere bulunuyor
facebook-paylas
 Tarih: 08-09-2019 10:14:38  -   Güncelleme: 08-09-2019 11:25:38

Süleyman Soylu'dan flaş İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk oldu. 


Görevden alınan belediye başkanları hakkında konuşan bakan Soylu ,"Biz 94 tane teröre bulaşan belediye başkanlarını görevden aldık. Biz burada görevden aldığımızda anayasaya göre 45,46,47’inci maddeler bu konuları çok net düzenlemiş. Teröre yardım ve yataklık eden terörle iltisaklı olanlara içişleri bakanlığına bu yetkiyi anayasa veriyor" dedi.


İşte Bakan Soylu’nun sözlerinden satır başları:


TÜRKİYE-ABD ORTAK DEVRİYESİ…

Bölgede istikrarlı bir devlet olmanın fonksiyonunu Türkiye yerine getiriyor. Burada işimizin kolay olmadığını söylemeliyiz. Bu coğrafyanın tam kalbindeyiz aynı zamanda düzensiz göç için geçiş konumu olan bir ülkeyiz. Bugün eğer Amerika bu devriye atmayı silahlı kuvvetlerimizle birlikte kabul ediyorsa bu Türkiye’nin atmış olduğu adımlar sayesindedir.

Türkiye burada hiç geri adım atmadı. Meseleleri halının altına süpüren dünyada birçok ülkenin yaptığını yapmayarak Türkiye bugün çok önemli adımlar attı. Süreç Türkiye'nin adımları ile başladı.

Her ülkenin kendi adına perspektifleri de söz konusu ama özellikle yakın komşularımıza olan Avrupa’nın bu konuda duyarsızlığını da değerlendiriyoruz.


FRANSA’NIN YPG TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİSİ…

Avrupa’nın bu konudaki çifte standardı tamamen maalesef hem ülkeler açısından yaralayıcı bir durum. Almanya’da PKK ile mücadele konusunda son 2-3 yıldır önemli bir olumlu tutum var. Daha fazla yükselmesini engelliyorlar.

Yunanistan burada FETÖ’cüler için bir geçiş ülkesi. On binlerce insan sınırı geçti, biz bunların bir çoğunu yakalıyoruz.

Bu yıl 8 bin kişi sınırdan Yunanistan’a geçti. Yunanistan bunlardan yakaladıklarını Türkiye sınırına bıraktı ancak aralarında bir tane FETÖ üyesi yok.


PKK ve DEAŞ mensupları arasında son dönemde yakalanan canlı bomba var mı?


Türkiye bu konuda tam bir geçiş ülkesi ve Türkiye çok ciddi bir sorunla da karşı karşıya. Bütün bu sınırların tamamı bizim bir zor coğrafyada olduğumuzun kanıtı. 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren şükürler olsun Türkiye’de çok ciddi bir terör olayı olmadı. Türkiye 15 Temmuz’dan itibaren bambaşka bir güvenlik politikası izledi.


Burada bir şeyi de söylemek lazım, tecrübe açısından güçlenmedik, tecrübe açısından da zayıfladık. Bizim şu anda 15 Temmuz’dan sonra gerçekleştiren tüm terör operasyonları bir mucizedir. 15 Temmuz’a da bir silledir. Türkiye içindeki bu temizliğe rağmen çok ciddi adımlar attı. Biz sadece operasyonları olaylar olduğu zaman değil sürekli yaptık.  

Türkiye insansız hava araçlarından füzelerine kadar çok fazla gelişmeler ortaya koydu. Terörle mücadelemiz bu konuda da çok farklı bir boyuta taşındı. Yerli silahlarımız terörle mücadeleyi ilerletti.

Savunma Sanayinde olağan üstü gelişmeler yaşanıyor. Bizim siberde ulaştığımız nokta 6 ay bir yıl içerisinde siberde ulaştığımız nokta dünyanın en önemli istihbarat seviyelerinin kapasitesinde bir noktada olacak. Ben geçen gün siberdeydim. Tekrar bir genel değerlendirme yaptık sunumlar yapıldı. Oradan çıktığımda ayaklarım yerden kesilmiş durumdaydı. Çıktığım zaman şunun düşündüm benim devletimin gücü bu olmalı.

Bütün bu kapasitelerimiz yükseliyor. Arama kontrol noktalarındaki teknik kapasitelerimiz yükseliyor. Yüz tanıma noktasında görmüş olduğum bir şey var. Sadece bir şey söyleyeyim; bir saniyede yüz bin fotoğraf tarıyor bizimkiler. Yani bu daha başlangıç. Bu muhteşem bir şeydir. Benim şahsi düşünceme göre bu dünyadaki en iyi kapasitelerden bir tanesi.

Dün patlatılmak istenilen 5 kilo TNT patlayıcı yakalandı. Türkiye bu konuda çok ciddi bir mücadele veriyor. Türkiye’nin içini istikrarsızlaştırmak istiyor tüm terör örgütleri.


2015 yılında Tunceli’ye gelen turist sayısı 25 bindi şu anda 112 bin yıl bitmedi henüz herhalde bu rakam 130 bini 140 bini bulabilir. Tunceli’de fırınlar ekmek yetiştiremediler. Bu yıl şu ana kadar 3 milyon araba giriş çıkış yaptı Tunceli’ye…


‘KAYYIM’ ATAMALARI…


‘Kayyım’ da ‘kayyum’ da hukuken yanlış kelimelerdir. Burada doğru ifade geçici olarak görevlendirilen belediye başkanıdır. Biz teröre karşıyız, Avrupa'da nasıl terörle ilişkilendirilenler aday yapılmıyorsa bizim de terörle ilişkisi bulunanlara görev yaptırmamız söz konusu olamaz.

ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK ZORUNDAYIZ

Biz çocuklarımızı terör örgütlerinin kucağına bırakmamak zorundayız. PKK'nın çocuklarımıza neler yaptıkları ortada. Murat Karayılan 14 yaşında bir kıza tecavüz edecek, biz buna sessiz kalacağız öyle mi?

İSTANBUL'A KAYYIM ATANACAK MI?

İstanbul, Haziran ayında bir karar verdi. İstanbul bir belediye başkanı söçti. Bu demokratik bir karardır. Seçilen belediye başkanı kendisine sunulan bütçe ile İstanbul'a hizmet etmek zorundadır. Bir belediye başkanını görevi kendi işini yapmaktır. Türkiye'yi yönetmek değildir.. Bu belediyeler önemli işlerdir. Belediye başkanı kendi işine odaklanmalı. 

Belediye Başkanı gidip görevden aldığımız belediyelerde şov yapamaz. "16 Milyonun selamını getirdim" diyor. Ben de İstanbul seçmeniyim ama böyle bir selamımız yok. Bir belediye başkanının yapmaması gereken şeylerdir bunlar. Biz orada teröre karşı bir mücadele gösteriyoruz. Eğer bizim mücadelemize zarar verecekseniz ben sizi uyarırım..

Görevlerini kurallara uygun bir şekilde yaptıkları sürece ne İstanbul ne Ankara belediye başkanları hakkında değerlendirmemiz olmayacaktır. İstanbul ve Ankara'ya kayyım atayabilmemiz için terörle ilişkisini tespit etmemiz. Şu anda İstanbul ve Ankara için kayyım atamamız söz konusu bile değil.


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Sizce Kanal İstanbul projesi yapılmalı mı?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI