Bugun...Tek çocuklu aile sayısı artıyor!

Günümüz koşulları içerisinde tek çocuklu aile sayısı her geçen gün artmaktadır.

facebook-paylas
Güncelleme: 05-01-2018 10:40:33 Tarih: 05-01-2018 08:25

Tek çocuklu aile sayısı artıyor!

YENİBİRGAZETE/ÖZEL


Hayat şartları, zamlar, çocuk istismarları, artan ev ,araba fiyatları, vergiler, sürekli değişen eğitim sistemi aileleri korkutmakta ve kaygılandırmakta.


Ebeveynler çocuklara maddi - manevi yetememe kaygısıyla, ihtiyaçlarını karşılayamama, yetememe nedeniyle 'ikinci çocuk' fikrine sıcak bakmamakta


Yeni yapılan çalışma, tek çocuklu ailelerin içine su serpti. Kadınların daha geç çocuk sahibi olması ve ekonomik zorluklarla azalan imkanlar yüzünden tek çocuklu ailelerin sayısı giderek artıyor. 


İşte tek çocuklu ailelerden bazılarının düşünceleri, kaygıları


 

Yeliz Hanım;

İstanbul'da yaşıyor 37 yaşında. Ev hanımı, 8 yıllık evli, 5 yaşında bir oğlu var.

 

Günümüz koşulları, çocuk istismarları beni korkutuyor. Artık akşamları haberleri izlemek istemiyorum. Çocuğumu tek başına sokağa çıkaramıyorum, Sokağa da çıksa, parka da gitse yanında hep ya ben ya babası olmak zorunda, oturduğum bölge dışında bir okula bile vermek istemiyorum 'okul servis' düşüncesi beni korkutuyor. İkinci bir çocuğu istiyorum ama maddiyat beni korkutuyor....


 

Neşe Hanım

İstanbul'da yaşıyor. 28 yaşında, 8 yıllık evli, 5 yaşında bir kızı var..

 

Anne baba olarak ikinci bir çocuk fikrine sıcak bakmıyoruz.İki çocuk çok fazla geliyor, Kızımıza iyi bir gelecek, iyi bir eğitim hayatı sağlayabilmek için bu kararı aldık. Bu güne kadar tek çocuk olmasının bir dezavantajını yaşamadık. Kızımın tek başına sokağa çıkmasını istemiyorum, komşuya bile gitmesi beni tedirgin ediyor. İkinci çocuk fikrine sıcak bakmıyoruz

 

 

Melek Hanım ;

Çorlu'da yaşıyor 46 yaşında. Ev hanımı 2 çocuk annesi 29 yıllık evli,

Kızımda evli bir çocuğu var ama ikinci bir çocuğu tavsiye etmiyorum. Bizim koşullarımız ile onların koşulları çok farklı. Yaşadığımız yer gittikçe kötüleşiyor. Çocuk istismarları, hayat şartları, maddi imkansızlıklar ve kötüleşen eğitim sistemi beni kaygılandırıyor.Biz daha şanslıydık..

 


Ece Hanım ;

İzmir'de yaşıyor, 27 yaşında, editör, 4 yaşında bir oğlu var, 6 yıllık evli

İkinci bir çocuk fikrine sıcak bakmıyorum, böyle bir zamanda bana kalırsa çocuk yapmak hiç mantıklı değil, oğlum bir gün bana 'beni niye böyle bir dünyaya getirdiniz diye bir soru sorarsa çok korkuyorum.Ona nasıl cevap vereceğim nasıl bir açıklama ile karşısına çıkacağım bilmiyorum...  Geleceği için çok kaygılıyım eğitim sistemi, dışarıda yaşanan korkunç olaylar, tecavüzler,tacizler onu nasıl koruyacağımı bilmiyorum... İkinci bir çocuk mu asla!....

 

Yağmur Hanım; 

İstanbul'da yaşıyor. 31 yaşında, ev hanımı, 6 yıllık evli 2 çocuk annesi
 

İki çocuğum var. Birbirlerine destek olması için kardeş yaptık ama bazen pişmanlık yaşıyorum. Maddi anlamda yetersiz kalmak kaygılandırıyor beni. Tek çocuk olsaydı daha iyi bir gelecek sağlayabilirdik diye düşünüyorum zaman zaman.. Çocuk istismarları beni çok korkutuyor yaşanan servis skandalları da öyle. Kızımın okulunu değiştirmek istiyorum ama servise vermek istemediğim için değiştiremiyorum. İki çocuklu olmanın zor yanları var...

 

 

TEK ÇOCUKLU AİLELER RAHAT NEFES ALSIN

 

Ohio Üniversitesinden sosyolog Dona Bobbit-Zehar, ailelerin gittikçe küçüldüğünü ama bu çalışma sayesinde artık ebeveynlerin, çocukların sosyal gelişimi hakkında endişelenmesine gerek kalmadığını söyledi.

 


ÇOK KARDEŞ OKUL BAŞARISINI DÜŞÜRÜYOR 

Demografik değişimin son nesilden çocukları nasıl etkilediğini anlamak için araştırmacılar eğitim ve test sonuçlarını ölçüt aldı. Bu ölçütlere göre kardeşi olanların herhangi üstünlüğü görülmedi.

 

Hatta daha çok kardeşi olan çocukların okul başarısı daha düşük olmaya yatkın. Tek çocuklar ise bir şey başarma motivasyonu bakımından daha avantajlı.

 

Daha önceki bir çalışmada anaokulu çağındaki çocuklar incelenmiş ve tek çocukların daha düşük sosyal becerileri olduğu görülmüştü. Çocuklar büyüdükçe bu durumun nasıl değiştiğini bulmak için araştırmacılar ergenler üzerinde uzun süreli bir çalışmayla veriler topladı. 

 

EDİNDİKLERİ ARKADAŞ SAYILARI AYNI 

 

7. ve 12. sınıflar arasında 13 bin 500 çocuk üzerinde yapılan çalışmada, çocuklardan beş kız ve beş erkek arkadaşlarının ismini yazması istendi. Tek çocuklar diğerleriyle aynı sayıda arkadaş yazdı.

 

Araştırmacılardan Newman, pek çok ülkede yapılan bir çok çalışma olduğunu ve hiç birinin tek çocuk sendromunu destekleyen bulgu ortaya koymadığını belirtti.

 
Editör: Gökçen Güngör

Bu haber 394 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI