Bugun...

Mevlana’nın huzurunda.. Kendini özgür hissediyorsun!

Mevlana türbesine geldiğin zaman kendinizi huzur ve güzellik için de esir bulursun.
facebook-paylas
 Tarih: 30-01-2019 00:18:14

Mevlana’nın huzurunda.. Kendini özgür hissediyorsun!

"Eh kısıtlı düşünceye sahip olan insan, sonunda özgür müsün? Hareketin de bir sır olduğunu fark ettin mi? Harekette özgürlüktür, iz bırakmadan sağlamlaşır, bu yüzden kuyu ve yağmur suyu farklıdır"

 

Mevlana türbesine geldiğin zaman kendinizi huzur ve güzellik için de esir bulursun. Kalbin barışla sarıldığını hissediyorsun. Gergin olan ruhunu sakinleştirir. Sağ ve soldaki odalara bakın. Odalara birbiri ardına girin ve geçen saatleri hissetmeyin.

 

Her bir oda ancak beş kişiyi ağırlayabilir. Bir pencere ve küçük bir ahşap kapı vardır. İçeri girip çıkmaya zorlamak için zorla. Koleksiyonların sadeliği sizi heyecanlandırır. İşte bambudan yapılmış ney çubukları ve müzikal enstrümanlar yedi yüzyılı geride bırakıyor. Mevlana mütevazı bir oturma odası var ve ısınmak için küçük bir soba. Namaz halısı ve konik şapkalar ve onun mütevazı elbisesi. Mektupları, şiirleri ve yazıları ölümsüzdür. Her şeyden bazıları.

 

Bir odadan diğerine sessizce ve düşünce içinde dolaşırken, turistleri çok sayıda oluğunu bile fark edemezsin. Yer taşları ve çok türkuaz yeşil kubbe sizi kucaklar. Mevlana huzurunda kendini özgür hissedersin. Geçmişte seni kilitleyen özgürlüğe koşarsın ... !!

 

Uzak ülkelerden geldim. Gizemli Calaluddin Rumi'nin yerine huzur bulmak için. Harika güzelliğiyle burası sizi şaşıracak ve yeryüzündeki varlığınızı kanıtlayacaktır. Yumuşak nefes alıyorsun ve tüm endişelerini bırakıyorsun . Sihir hissettiğin şeydir.

 

Zamansız sözlerini çağrıştırıyor ... "Hazineyi bu dünyaya arıyorsun ve gerçek hazinenin siz olduğunu bilmiyorsunuz"

 

Sesi yükselir. " Gel, gel, ne olursan ol yine gel, ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel".

 

Caminin avlusuna yürüyün. Mevlanın türbesinin sağında oğullarının, erkek kardeşlerinin ve arkadaşlarının türbeleri bulunur. Her türbenin üstünde bir sarık var, uyanıklık beklerken hala uyanıkmış gibi yükselir. Yaşayan bir komada olduklarını hissediyorsunuz .

 

Onların ruhları yerde uçuyor gibiydi. Gözlerin bir kubbe her dokunduğunda..Yerini çevreleyen sır yavaş yavaş keşfediliyor. . Yavaşça yerine yürü. Bazı küçük ve büyük Kuran elyazmaları vardır, bunların bir kısmı farklı tiplerde kufiktir ve diğerleri kayar formdadır.

 

Al-Roumi dörtlülerinden birinde şöyle diyor: Yaralarından korkmayın. Aksi takdirde, ışık yalnızlığınıza nasıl sızabilir?

 

Mekanı terk etmeden önce bir soru aklına geliyor: Mevlana kalbini izinsiz nasıl çekebilir. Türbelerin arasına otururken kırmızı güllerle dolu bir bahçede, sadece onlar uykuda olduklarından emin oluyorum.

 

Kapıları, pencereleri ve bodrumları meditasyona geri dönün. Ruhunuzu uçarken buluyorsunuz ve kendinizi hafif buluyorsunuz ve kaslarınız rahatlıyor.

Bilincinizle dolu bir rahatlık ve sakinlik duygusu ... Hafifçe yürümek uzun süredir hissetmiyordun. Uzun zamandır hissetmediği bir hafiflikle yürür

Dünya çok küçük oluyor. Olayları oldukları gibi görürsünüz. Kendini, memnuniyeti olan bir aynaya bakıyormuş gibi görünyorsun. Yerinizden ayrıldığınız sanki o yeri kalbinda taşıdığını hissediyorsun... Mevlana Müzesi'ni gezmeye sebep olan bir arkadaşınıza ne kadar minnettar olduğunuza hissediyorsun.

 

Konya en huzurlu yeri .. Sizin ve arkadaşlarınız ve sevginiz için bir hatıralık istediğinizi taşıyın. Onlara biraz sevgi ve huzur vermek istiyorsun ..

 

Mevlâna Celaleddin-i Rumi şair, hukukçu, mistik ve dervişlerin Mevlevi tarikatı kurucusudur. Müzik melodisinin ney tarafından yapılma şekliyle bilinmektedir. Ney, İslâm dininde yetişen kamil insan demektir. Mevlana Selçuklu Türkleri döneminde Konya'da yaşamıştır. Şiirleri ve mistik yazıları Müslüman dünyasında geniş bir etki yarattı. Konya'daki Mevlana Müzesi 2 Mart 1927'de açılmıştır.

 

"Bu anıt" Selçuklu "tarzında tasarlandı ve ana binanın kubbesinin yeşil çini kaplı süslü kubbesini oluşturdu...

Bu çok değerli bir ruh seyahatıyıdı... ve söylenmediği daha çok şeyler vardir .....

 

Yazı/ Hidaye Şamoun
Gazze’den bir yazar ve medya araştırmacısı
 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Sizce Kartal Belediye Başkanı kim olmalı?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI