Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücret zammı için geri sayım başladı.

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?
Yayınlama: 25.10.2022
A+
A-

Asgari ücret zammına kısa bir süre kala hükümet kanadından gelen açıklamalar ve enflasyon etkisiyle beklenti bir hayli yükseldi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Komisyon 4 toplantı yaptıktan sonra ay sonunda nihai kararını açıklayacak.

Zam görüşmelerine kısa bir süre kala asgari ücrette beklenti ise her geçen gün daha da yükseliyor. Son dönemde artan enflasyon asgari ücret zammında kritik öneme sahip. Hükümet ve AK Parti kanadından yapılan açıklamalar zammın enflasyonun altında olmayacağı yönünde.

YÜZDE 40 GARANTİ
Merkez Bankası’nın beklentisine göre; yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67, piyasa anketlerine göre yüzde 70’lik bir beklenti var. Şu ana kadar ki durumda yüzde 40’lık artış garanti durumda.

Ancak hükümet kanadı artışın enflasyonun üzerinde olacağı yönünde açıklamaları var. Bu nedenle asgari ücret zammı için kulislerde farklı senaryo konuşuluyor. Artışın yüzde 40 ila 50 arasında olacağı söyleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
Yüzde 40’lık zamma göre 2023 yılında asgari ücretin 7 bin 700 TL’ye, yüzde 45’lik artışa göre 7 bin 975 TL’ye, yüzde 50’lik artışa göre ise 8 bin 250 TL’ye çıkması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.