Çekya’da yürüyüş yapan kadın Hazine buldu!

Çekya’da yürüyüş yapan kadın Hazine buldu!
Yayınlama: 27.05.2024
A+
A-

Çekya’da yürüyüş yapan bir kadın, Orta Çağ’dan kalma 2 binden fazla gümüş sikke buldu. Seramik bir kapta bulunan hazinenin, savaş ganimeti veya o döneme ait maaş ödemesi olduğu tahmin edilirken Çekyalı yetkililer, sikkeleri koruma altına aldı. Bölgede kazı yapan Arkeolog Filip Velímsky o dönemde bu sikkelerin değerinin “akıl almaz” olduğunu ifade ederek, “Bu ancak günümüzde büyük bir piyango kazanmakla karşılaştırılabilir.” dedi.

Orta Avrupa ülkesi Çekya’nın Kutná Hora kasabasında yürüyüş yapan bir kadın, Orta Çağ’dan kalma gömülü bir hazine buldu.

YÜRÜYÜŞ YAPARKEN HAZİNE BULDU

Kadının yürüyüş yaparken arazide bulduğu hazinenin, 1085 ve 1107 yılları arasında basılmış 2 bin 150’den fazla gümüş sikke olduğu öğrenildi. Arkeologlar, bulunan sikkelerin Prag’da üretildiğini tahmin ederken paraların gümüş, bakır, kurşun ve iz metaller içeren bir alaşımdan yapıldığı ortaya çıktı.

BÜYÜK BİR PİYANGOYA EŞ DEĞER”

Dış kaplaması tahrip olmuş seramik bir kapta bulunan hazinenin, savaş ganimeti veya maaş ödemeleri için saklanmış olabileceği düşünülürken Arkeolog Filip Velímsky o dönemde bu sikkelerin değerinin “akıl almaz” olduğunu ifade etti. Velímsky, “Bu ancak günümüzde büyük bir piyango kazanmakla karşılaştırılabilir.” ifadelerini kullandı.

SON 10 YILIN EN BÜYÜK KEŞFİ”

Çek yetkililer, keşfi “Son 10 yılın en büyük buluntularından biri” olarak nitelendirirken, gümüş paraların temizlik çalışması ve tarihlendirilmesi sonrası 2025 yılında sergilenmesi düşünülüyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.