Kanye West kimdir?

Kanye West kimdir?
Yayınlama: 11.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 15:25
A+
A-

Kanye West Kimdir ?

Kanye Omari West (d. 8 Haziran 1977) Amerikalı rapçi, hip hopçu, prodüktör.

West, 2002 yılında albüm anlaşması yaptıktan hemen sonra son derece ciddi bir trafik kazası geçirdi ve bu kaza sonucu çenesi parçalandı. Fakat West, verdiği sözü tutarak henüz daha tam iyileşmemişken hit şarkısı “Through the Wire”ı kaydetti. Kısa sürede kendisini toparladı ve 2004 yılında ilk albümü olan “The College Dropout” u yayınladı. Bunun arkasından ön plana çıkan “Slow Jamz” single’ının yapımında Twista ve Jamie Fox’un yardım etti.

2005’de yapılan Grammy Ödül Töreni’nde 10 tane ödüle aday gösterildi. “The College Dropout”, “En İyi Rap Albümü” ödülünü alırken, “Jesus Walks”, “En İyi Rap Şarkısı” ödülünü West’e getirdi. Bunun dışında Alicia Keys’in seslendirdiği “You Don’t Know My Name” parçasıyla “En İyi R&B Şarkısı” ödülünü sanatçıyla paylaştı. 2005’de ikinci albümü olan “Late Registration”ı yayınladı. Albüm listelerde 1 numaraya çıkarak, büyük başarılara imza attı. 2006’da “Yılın Albümü” Grammy Ödülü’nü alırken, 2006 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nden de “En İyi Hip-Hop Şarkıcısı” ödülünün sahibi oldu. Aynı yıl canlı albüm “Late Orchestration: Live at Abbey Road Studios” yayınlandı.

West, 2008 Brit Ödülleri Töreni’nde En İyi Uluslararası Erkek Şarkıcı ödülünün sahibi oldu. Bunların dışında, West, GOOD Music adlı kendi plak şirketine sahip olmaktadır. West’in maskotu ve ticari markası bir oyuncak ayıdır, ve bu oyuncak ayı West’in her üç albümün kapağın üstündedir. Sıkı bir moda takipçisi olan West, Louis Vuitton’ın gönüllü elçisidir aynı zamanda ünlü sanatçı Takashi Murakami’yle anlaşması vardır. Son albümünün tasarımını Takashi Murakami yapmıştır.

Diğer Müzisyenlerle İlişkileri

Kanye West hiçbir zaman albüm satışlarının ya da liste başarılarının kendisini ilgilendirmediğini şu sözleri ile söylemiştir: “Beni en çok etkileyen ve en büyük yarışımın olduğu adam Justin’dir.” diyen West, Justin Timberlake’i şu sözleri ile de övmüştür: “Eğer Justin olmasaydı, benim ne videolarım, ne albümlerim bu seviyeye gelemezdi. Kendime rakip olarak hep onu gördüm. Birbirimizi hep etkilemişizdir. Şimdi baktığım zaman görüyorum ki, Prince ve Michael Jackson neyse, Justin ve ben de oyuz.”

Kanye West şu sözleri ile 50 Cent hakkındaki olumsuz düşüncelerini söylemiştir: “İkimizin de albümü aynı zamanda çıkacak ve 50 Cent gerçekten çok iddialı şeyler söyledi bu konuyla ilgili. Benim albüm satışlarıyla ilgili hiçbir zaman bir kaygım olmadı. Önemli olan yaptığınız şarkılar ve bu şarkıların sizi sevenlerle olan ilişkisi. Ben şarkılarımda yaşadığım şeyleri yazıyorum, söylediğim her şey gerçek hayattan. Uyuşturucu veya silahlardan bahsetmiyorum şarkılarımda. Emin olun ki yılın 365 günü çalışmak, bir saniyede adam öldürmekten çok daha zor!”.

Özellikle son albümü “Graduation”ın çıkış tarihini özellikle 50 Cent’in albümü “Curtis” le aynı tarihe denk getiren Kanye, Curtis’e meydan okuduğunu ve ondan daha fazla albüm satacağını söyledi. Curtis ise cevabı geciktirmedi ve “Eğer Kanye daha fazla albüm satarsa müziği bırakırım” dedi. Nitekim ilk hafta oranlarında Kanye West, 50 Cent’i alt etti. 50 Cent’e şimdi ne yapacaksın sorusu yönelttiğinde ise “Bir sonraki albümüm daha şimdiden hazır, Ne müziği bırakması?!” cevabı vermiştir.

Özel Hayatı

2004 yılından beri ünlü model Alexis Phifer’la birlikte olan West, 2007’nin son aylarında nişanlandıklarını ve yakında evleneceklerini duyurmuştur. Fakat annesinin ani ölümü bu olayı dondurmuştur. Nitekim ikili 2008’in Mayıs ayında ayrıldıklarını açıklamıştır. Sebep olarak da Kanye’nin yeni turnesi “Glow In The Dark Tour”a yoğunlaşmak istemesidir. Sonrasında Kim Kardashian ile bir ilişki içerisindedir. 24 Mayıs 2014’de Kim Kardashian ile evlenmiştir.

Diskografi

Stüdyo albümleri

The College Dropout (2004)

Late Registration (2005)

Graduation (2007)

808s & Heartbreak (2008)

My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010)

Yeezus (2013)

The Life of Pablo (2016)

Ortak albümleri

Watch The Throne (2011) – Jay-Z ile

Cruel Summer (2012) – GOOD Music ile

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.