Erzincan maden sahasında son durum ne?

Erzincan maden sahasında son durum ne?
Yayınlama: 21.02.2024
A+
A-

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “3 bine yakın personel ve 800’ün üzerinde araç sahada” açıklamasında bulundu. Bakan Özhaseki de, “Arkadaşlarımız her gün 9 noktadan numune alıyor. Yetkin laboratuvarlarda inceleniyor.” dedi.

Erzincan’daki maden sahasında meydana gelen toprak kaymasında araba kurtarma çalışmalar devam ediyor. Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, açıklama yaptı.

“Halk sağlığına zarar vermeyecek şekilde ölçümler sürüyor.” diyen Bayraktar’ın açıklamaları şöyle:

“Heyelan riski nedeniyle çalışmalar durmuştu. O alanlar tespit edildi ve 9 çalışanın aranmasıyla ilgili faaliyetler devam ederken aileleri sürekli bilgilendirdik. Onların yanında olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Olayın oluş şekliyle alakalı çalışmalarımız adli ve idari yönden sürüyor. Adli süreç konusunda 9 kişi hakkında cezai ve adli işlemler devam ediyor, bu sayı artabilir. Bu süreç titizlikle devam ediyor. 14 Şubat itibarıyla maden faaliyetleri durdu.”

“3 BİNE YAKIN PERSONEL SAHADA”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya,”3 bine yakın personel ve 800’ün üzerinde araç sahada” açıklamasında bulundu.

Bakan Yerlikaya, “Öncelikle arama işini yapan arkadaşlarımızın güvenliğini önceliyoruz. Onun için arama çalışmalarına ara veriyoruz. ‘Aşağıda güvenle çalışabilirsiniz’ denene kadar AFAD çalışmalarına devam edecek.” dedi.

“HER GÜN NUMUNE ALINIYOR”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki de, “Arkadaşlarımız her gün 9 noktadan numune alıyor. Yetkin laboratuvarlarda inceleniyor. Çok şükür zehirli bir atığa rastlanmadı. Her gün topraktan numune almaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“MADEN SAHASINA KÜÇÜK BİR BARAJ İNŞA EDİLECEK”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Birikme ihtimali olan suya yönelik bir pompa sistemi kuruldu. Maden sahasına adeta küçük bir baraj inşa edilecek. Sahanın bir üst tarafında alana girmemesi için bir bypass sistemi planlanıyor. Herhangi bir tehlike arz edecek durum yok.” dedi.

“İHMALİ OLAN ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Kök nedenlerin bulunması noktasında müfettişlerimizin çalışmaları sürüyor. İhmal ve kusuru olan kim varsa adalet önünde hesap vereceğini belirtmek isterim. ” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNE KADAR 135 DENETİM YAPILDI”

Sorular üzerine Bakan Özhaseki tekrar açıklamalarda bulundu:

Arkadaşlarımız bugüne kadar 135 denetim yapmıştır. Şu ana kadar bizim raporlarımızda bu hususta bir tehlike olamayacağı yönünde bilgiler var. Bütün bakanlıklarımız kendi müfettişlerini gönderdiler. Bizim de başmüfettişlerimiz var.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.