Meteoroloji’den ‘sağanak yağış’ ve ‘toz taşınımı’ uyarısı!

Meteoroloji’den alınan bilgiye göre; Trakya illeri başta olmak üzere yurt genelinde sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji’den ‘sağanak yağış’ ve ‘toz taşınımı’ uyarısı!
Yayınlama: 06.06.2022
A+
A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan güncel hava tahmin raporuna göre, Trakya illeri başta olmak üzere yurt genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. öte yandan bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, Doğu illeri hariç mevsim normallerine dönecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden (MGM) alınan güncel hava tahmin raporuna göre, Trakya illeri başta yurt genelinde sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta ortasından beri etkili olan ve kentleri kızıla boyayan Suriye’de Sahra Çölü üzerinden gelen toz taşınımının Güneydoğu Anadolu illerinde etkisini devam ettirmesi bekleniyor. 

Uzun zamandır yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, Doğu illeri hariç yurt genelinde mevsim normallerine dönmesine bekleniyor. Akdeniz kıyılarında ise kuvvetli rüzgarın etkili olması bekleniyor. 

YURT GENELİNDE HAVA SICAKLIKLARI

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, (Bursa ve Bilecik hariç) Marmara, Göller Yöresi, (Eskişehir hariç) İç Anadolu, (Sinop hariç) Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ile Afyonkarahisar, Mersin, Adana, Osmaniye, Amasya, Tokat, Çorum ve Artvin çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. 

Yağışların, öğle saatlerinden itibaren Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı doğu kesimlerde mevsim normallerinin üstünde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. 

Rüzgarın genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.