Meteoroloji’den soğuk ve kuvvetli yağmur uyarısı

Ekim başından itibaren sıcaklıklar yavaş yavaş düşmeye ve havalar serinlemeye başladı. Sonbahar kendini hissettiriyor.

Meteoroloji’den soğuk ve kuvvetli yağmur uyarısı
Yayınlama: 05.10.2022
A+
A-

Meteoroloji’den ve uzmanlardan yeni hava durumu açıklamaları peş peşe geliyor. Ekim ayının başından itibaren sıcaklıklar yavaş yavaş düşmeye ve havalar serinlemeye başladı. Sonbahar havası kendini gösteriyor. Uzmanlardan ‘Sonbahar giysilerinizi giyin’ açıklaması yapılıyor. Yağışlar çok sayıda kentte başlıyor ve günlerce devam etmesi bekleniyor. Özellikle cumartesi günü yağmur 66 kentte başlayacak. Aynı zamanda sıcaklıklar da artık düşüyor. Meteoroloji tahminlerini yayımladı. İşte son dakika hava durumu açıklamaları…

Hava durumuna ilişkin yeni açıklamalar geldi. Havalar giderek soğuyor, sıcaklıklar düşüyor. Uzmanlardan peş peşe tahminler geliyor. Kuzey ve iç kesimlerde sıcaklıklar sonbahar değerlerinde. İstanbul kuvvetli poyrazla daha da soğuyor, sıcaklık 15-16 derece hissedilecek. Hava kapalı ve hafif yağmurlu. Ankara 20 derece, akşam yağmur bekleniyor.

İzmir’de karayel sert ve serin esiyor. Bursa ve Antalya’da hafif yağmur geçişleri var. Marmara’da artık daha kalın giysiler tercih edilmeli, poyraz kuvvetli ve üşütecek.

Kocaeli ve Sakarya tarafı yağmurlu. İç Anadolu’da sabah ve gece yeniden ayaz etkili olmaya başladı. Sivas, Kayseri, Niğde hattı yağmurlu.

Akşama doğru Konya ve Eskişehir’de de sağanaklar bekleniyor. Ege’de karayel, Çeşme, Kuşadası, Bodrum boyunca kuvvetli ve üşütüyor, sıcaklık da düşüşte. Akdeniz’de sıcaklık yüksek. Mersin ve Adana dolayları yağmurlu.

Güneydoğu Anadolu sert lodosla sıcak, çöl tozu yoğun. Karadeniz geneli serin ve yağmurlu. Doğu Anadolu güneşli ve sert lodos var.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ise bugün ülkenin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi (Eskişehir hariç), Karadeniz ile Konya’nın kuzeyi, Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güney, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:

Hava sıcaklıklarının iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:

Genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun güney ve doğu kesimlerinde güneyli yönlerden orta kuvvette; Doğu Anadolu’nun kuzeyinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI;

Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını , yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Rüzgarın Doğu Anadolu’nun kuzeyinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR:

Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

SARI KODLU UYARI

Bugün ve yarın Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon illeri için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Hava Tahmin Uzmanı Kerem Ökten, hava durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Cuma günü Marmara bölgesinde rüzgarlar kuvvetleniyor. İstanbul’da ara ara rüzgar hamleleri etkili olacak. Edremit körfezi yine en etkili rüzgarı alacak.” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise havaların artık üşütmeye başlayacağını belirterek bugün ve önümüzdeki günlere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün Marmara’nın doğusu, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu yağmurlu. Yağışlar Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzeyinde kuvvetli. Sıcaklık iç bölgelerde 3-4 C azalıyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da toz taşınımı var.

Bugün İstanbul yerel olarak aralıklı sağanak yağışlı. Sıcaklık 20-21 C. Bu hava durumu önümüzdeki 3-4 günde de değişmeyecek. Sadece hafta sonu 1-2 derece sıcaklık artacak. Rüzgar kuzeyli olduğundan üşütür. Artık sonbahar giysilerinizi giyin. Bu mevsim grip mevsimidir.”

BUGÜN YURTTA HAVA NASIL?

MARMARA

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, doğusunun yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE °C, 23°C Parçalı bulutlu

İSTANBUL °C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

KIRKLARELİ °C, 21°C Parçalı bulutlu

KOCAELİ °C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

EGE

Parçalı ve az bulutlu, zamanla iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Afyonkarahisar çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AFYONKARAHİSAR °C, 18°C Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

DENİZLİ °C, 24°C Parçalı bulutlu

İZMİR °C, 26°C Az bulutlu

MANİSA °C, 26°C Parçalı bulutlu

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, zamanla Batı Akdeniz’in iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde Isparta çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 32°C Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA °C, 29°C Parçalı bulutlu

HATAY °C, 30°C Parçalı ve az bulutlu

ISPARTA °C, 23°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, zamanla kuzey kesimlerinin (Eskişehir hariç) yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA °C, 20°C Parçalı, yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yerel olmak üzere sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 19°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

KONYA °C, 21°C Parçalı, yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde kuzey kesimleri yer yer kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı

SİVAS °C, 22°C Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

DÜZCE °C, 20°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

SİNOP °C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, samsun’un doğusu, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Tokat çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

AMASYA °C, 20°C Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

ARTVİN °C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu, zamanla sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 20°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğusunda yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

TRABZON °C, 20°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimlerinin parçaslı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Güneydoğu kesimlerinde toz taşınımı bekleniyor.

ERZURUM °C, 25°C Parçalı bulutlu

KARS °C, 25°C Parçalı bulutlu

MALATYA °C, 31°C Az bulutlu ve açık

VAN °C, 25°C Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 34°C Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP °C, 30°C Az bulutlu ve açık

SİİRT °C, 34°C Az bulutlu ve açık

ŞANLIURFA °C, 32°C Az bulutlu ve açık

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.