MGK toplantısından ABD’ye uyarı çıktı

6 saat süren kritik MGK’da “YPG’ye verdiği silahlar PKK’da ele geçiriliyor” denilerek ABD uyarıldı.

MGK toplantısından ABD’ye uyarı çıktı
Yayınlama: 17.07.2017
A+
A-

6 saat süren kritik MGK sonrası yapılan açıklamada “Bazı müttefik ülkelerin YPG’ye verdiği silahlar PKK’da ele geçiriliyor” denilerek ABD uyarıldı. Ayrıca referandum kararı nedeniyle de Kuzey Irak yönetimi eleştirildi.

Yüksek Askeri Şura öncesi yapılan son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 6 saat süren toplantıdan çok önemli kararlar çıktı.

Alınan kararlar şöyle:

1. 15 TEMMUZ 2016 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN BERTARAF EDİLMESİNİN BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNDE, YURT İÇİNDE VE DIŞINDA MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZIN KATILIMIYLA, ÇOŞKU İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞTİR.
“DEMOKRASİ VE MİLLÎ BİRLİK GÜNÜ” VESİLESİYLE, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ RAHMETLE, TÜM GAZİLERİMİZ ŞÜKRAN VE MİNNETLE ANILMIŞTIR.
ÜLKEMİZİN VE DEVLETİMİZİN BEKASI İÇİN BUGÜNE KADAR ŞEHİTLİK MERTEBESİNE ULAŞAN KAHRAMAN ASKERLERİMİZİN, GÜVENLİK GÖREVLİLERİMİZİN VE VATANDAŞLARIMIZIN ASLA UNUTULMAYACAĞI BELİRTİLMİŞ, HATIRALARI HÜRMET VE RAHMETLE YADEDİLMİŞTİR.

2. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, ÜLKEMİZİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİDE KARŞI HUKUK ÇERÇEVESİNDE ALINAN TEDBİRLER İLE TERÖRÜN SONLANDIRILMASI İÇİN YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE, KAPSAMLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.
VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER ESNASINDA ELE GEÇİRİLEN, YASA DIŞI ÜRETİMİ VE TİCARETİ İNSANLIK SUÇU OLARAK KABUL EDİLEN ÇEŞİTLİ UYUŞTURUCU MADDELER, BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GERÇEK YÜZÜNÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR.
ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜTÜ VE UZANTILARININ, SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE SİVİLLERE VE MASUM İNSANLARA YÖNELİK SUİKASTLERİ DE, ÖRGÜTÜN TEK AMACININ KENDİSİNDEN OLMAYAN HERKESİ YOK ETMEK OLDUĞUNU AÇIKCA GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR.

3. BAZI MÜTTEFİK ÜLKELERİN PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE VERDİĞİ SİLAH VE MÜHİMMATIN PKK TERÖR ÖRGÜTÜNDE ELE GEÇİRİLİYOR OLMASI; TÜRKİYE’NİN, BUNLARIN FARKLI İSİMLER ALTINDA GÖZÜKSE DE ASLINDA AYNI ÖRGÜT OLDUĞU KONUSUNDA ISRARLA ORTAYA KOYDUĞU İKAZ VE İTİRAZINDAKİ HAKLILIĞINI BİR KEZ DAHA TEYİT ETMİŞTİR.
TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI SERGİLENEN ÇİFTE STANDART TERK EDİLMEDEN, BÖLGENİN HUZUR VE GÜVENE KAVUŞMASININ MÜMKÜN OLAMAYACAĞININ ALTI ÇİZİLMİŞ; ULUSLARARASI TOPLUMA, TERÖRLE MÜCADELEDE ORTAK BİR ANLAYIŞ BİRLİĞİNE VARILMASI İÇİN VERİLEN TAAHHÜTLERE UYULMASI KONUSUNDAKİ ÇAĞRIMIZ TEKRARLANMIŞTIR.

4. GÜNEY SINIRLARIMIZA YÖNELİK SURİYE VE IRAK’TAN KAYNAKLANAN BİR TEHDİDİN TESPİTİ İLE TACİZ VE SALDIRI VUKU BULMASI HÂLİNDE, ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE GEREĞİNİN YAPILMAYA DEVAM EDİLECEĞİ, TÜRKİYE’NİN SINIRLARI BOYUNCA BİR TERÖR DEVLETİ KURULMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİ; PKK/PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTLERİNİN, DİĞER BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEAŞ İLE MÜCADELESİ İLERİ SÜRÜLEREK MEŞRULAŞTIRILAMAYACAĞI BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR.

5. IRAK KUZEYİ BÖLGESEL YÖNETİMİ’NİN ALDIĞI REFERANDUM KARARININ, HUKUKEN VE FİİLEN UYGULANAMAYACAĞI, BU TEŞEBBÜSÜN VAHİM BİR HATA OLDUĞU VE İSTENMEYEN SONUÇLAR DOĞURACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN VE SİYASİ BİRLİĞİNİN MUHAFAZA EDİLMESİNİN BÖLGEDE KALICI İSTİKRAR, BARIŞ, GÜVENLİK VE REFAH TESİS EDİLEBİLMESİNE BAĞLI OLDUĞU DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

MUSUL’UN DEAŞ’TAN KURTARILMASI MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞ, ŞEHRİN YENİDEN İMARI İÇİN, TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI TOPLUMLA BİRLİKTE HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ÜSTLENMEYE HAZIR OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR.
AYRICA, IRAK’TAKİ TÜRKMEN VARLIĞININ VE HAKLARININ KORUNMASININ YAKINDAN TAKİP EDİLMEKTE OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

6. İSVİÇRE’DEKİ KIBRIS KONFERANSI VE SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMİŞ; AYRICA DOĞU AKDENİZ’DE, DOĞAL KAYNAKLAR ÜZERİNDEKİ ASLİ HAKLARIMIZ ÇERÇEVESİNDE, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İLE TÜRKİYE’NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI KONUSUNDAKİ KARARLILIĞIMIZ VURGULANMIŞTIR.

7. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA YURT BÜTÜNÜNDE UYGULANAN OLAĞANÜSTÜ HÂL DEĞERLENDİRİLMİŞ; DEMOKRASİMİZİN, HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN VE VATANDAŞLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK TEDBİRLERİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK ÜZERE, OLAĞANÜSTÜ HÂLİN UZATILMASI TAVSİYESİNDE BULUNULMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.