Son seçim anketinde büyük sürpriz!

MetroPoll araştırma şirketi mart ayında yaptıkları son seçim anketinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı..

Son seçim anketinde büyük sürpriz!
Yayınlama: 02.04.2022
A+
A-

MetroPoll tarafından yapılan son seçim anketinde AK Parti’nin oy oranı yüzde 34.9 olarak belirlendi. Aynı ankette CHP yüzde 24’te kalırken MHP’nin oy oranının yüzde 5.4’e gerilediği görüldü. MetroPoll Kurucusu Özer Sencar, AK Parti’nin oylarındaki artışın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşında ortaya koyduğu mücadelenin etkili olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta arabulucu bir rol üstlendiği bu dönemde gerçekleştirilen ankette, vatandaşlara “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

AK PARTİ DÜŞÜŞTE, MHP KAYIP
Bu soruya cevap verenlerin yüzde 34.9 tercihini AK Parti’den yana kullanacağını belirtti. Aynı ankette CHP’yi tercih edeceklerin oranı yüzde 24.9, İYİ Parti’yi tercih edeceklerin oranı yüzde 16, HDP’yi tercih edeceklerin oranı ise yüzde 12.3 olarak belirlendi. MetroPoll’ün anketinde en sert düşüşü ise yüzde 5.4’lük kesimin desteğini alan MHP’nin yaşadığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşında oynadığı rol AK Parti’nin oylarını 3 puan artırdı.

ERDOĞAN’IN TAVRI BELİRLEYİCİ OLDU
Daha önce yapılan anketlerde yüzde 30-31 bandında olan AK Parti’nin oy oranındaki 3-4 puanlık artış dikkat çekti. Bununla ilgili bir değerlendirmede bulunan MetroPoll Kurucusu Özer Sencar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşında ortaya koyduğu mücadelenin oy oranındaki artışta ciddi rol oynadığını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.