Songül Güner kimdir nerelidir?

Songül Güner kimdir nerelidir?
Yayınlama: 04.03.2024
Düzenleme: 05.03.2024 00:16
A+
A-

Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazdığı ve baş rolünü oynadığı İnci Taneleri dizisinde seslendirdiği “Dağlara mı Yazdın” türküsüyle bir anda milyonlara ulaşan Songül Güner, sosyal medyada da patlama yaptı.

Diziyle birlikte paylaşım rekorları kıran Songül Güner’in Instagram hesabı iki haftada 100 bin takipçi sayısını geçerken, türküleri de paylaşım rekorları kırıyor.

Peki Kimdir Songül Güner? Nerelidir, kaç yaşındadır?

İşte yanıtı:

Songül Güner Kimdir?

Songül Güner 01 Temmuz 1982’de Mersin ‘de doğdu. Aslen Kahramanmaraşlıdır. Eğitimini ve çocukluk yıllarını Akdeniz Bölgesi’nin güzel şehri Mersin’de geçirmiştir. Haliç Üniversitesi Konservatuvar Yüksek Lisans mezunudur. İlk albümü Bir Yel Getirin ile müzik piyasasına giriş yapmıştır.

Ardından 2011 yılında Can Yangını ve 2016 ‘da Yalan Dünya isimli albümleri ile müzik kariyerini sürdürmüştür.Yaşantısını istanbulda sürdüren Türk Halk Müziği sanatçısı Songül Güner İstanbulda bir çok konser ve organizasyonda sahne almaktadır.

Müziğe olan ilgisi çocukluk yıllarında başladı. Küçük yaşlarda beste yazıp türküler söylüyordu… Yıllar içerisinde büyük emek harcayarak, 2007 yılında kendi bestesinin de bulunduğu “Bir Yel Getirin” albümünü çıkarmıştır. Albüm hazırlığı sırasında en büyük desteği ailesinden gören Güner, Sempatik tavrı, kendine has tarzı ve muhteşem yorumu ile müzik çevrelerinin beğenisini kısa bir sürede kazanmıştır.

Songül Güner, sonrasında büyük özveride bulunduğu 2. albümü olan ‘Can Yangını’nı 2011 yılında çıkarmıştır. 2015 Yılında ise şuan piyasada olan‘Yalan Dünya’ albümünü türkü severlerle buluşturmuştur… Şuan İstanbul yaşamakta olan Songül Güner bir yandan çeşitli organizasyonlarda ve konserlerde sahne almakta, bir yandan da 2016 da çıkarmayı hedeflediği yeni albümü için çalışmalarına devam etmektedir. Songül Güner 2016 nın başlarında ise Yalan Dünya albümünden 2 ayrı parçasına çekeceği klipleri ile müzikseverlerle buluşacaktır.

Müzik O’nun hayatı…!!!
Songül Güner Müziğin hayatında ki yeri ve önemini “nefes almak”şeklinde yorumluyor. Türküler arasında ayırım yapmak istemese de, çocukluğunda babasının dinlerken kendisinden geçiyormuşçasına dinliyor olmasından etkilendiğini ve dün gibi hatırlamaktadır.

Songül Güner’in kendi ağzından, müzik yaşamı ve Türk halk müziği geleceği için kaybolmaması gereken değerler ve bu değerlerin hak ettiği yer için daha çok özveride bulunulmasını düşündüğünü ve bunları gerçekleştirmek adına mücadele ettiğini sesinden, ezgisinden, inandığı tüm değerlerden çok iyi anlamaktayız.

Türkülerin, müzik içerisinde bir rekabet, bir magazin olmadığını, halkın yüreğine dokunma mücadelesinden hiçbir zaman vaz geçmeyeceğini, yaydan çıkmış bir ok misali hedeflediğini görmekteyiz. Bu uğurda kendi yolundan giden ve kendisini takip eden dinleyicileri için açık yürekli mesajları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, hepimizin kendimizi bulduğu türkülerin halktan geldiğini ve daima halka ait olacağını, bu çizgiye sahip değerlerin aslında geleceğimiz olduğunu, duygularımızdaki en büyük sorunun cevabı olduğunu düşünmektedir.

Türkü nedir? Türk halk Müziği Nedir? Sorularına verdiği en önemli duygusal özel cevabı ayrılmaz bir parçamız ve araştırmalarında kendi aklında kalan en ansiklopedik tanımı olmuştur… “Ezgisine sahip olduğum doğal yeteneğim kadarıyla, Türk halk müziği, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen Türkçe yöreseletnik müziklerin tümü. Yapısal olarak Folklorun bir parçasıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.