Suriye rejimi ile ilişkide yeni adım

Suriye rejimi ile Savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının Moskova’da gerçekleştirdiği toplantının ardından sıra Dışişleri bakanları buluşmasına geldi.

Suriye rejimi ile ilişkide yeni adım
Yayınlama: 09.03.2023
A+
A-

Türkiye ile Suriye arasında başlatılan normalleşme süreci kapsamında, önümüzdeki hafta önemli bir görüşme gerçekleşecek. Türkiye, Rusya ve Suriye arasında gerçekleşecek görüşmelere İran’ın da katılması konusunda adım atıldığı, bu konuda bakan yardımcıları düzeyindeki teknik toplantının önümüzdeki hafta yapılacağı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile ortak basın toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, Suriye ile normalleşme kapsamında yürütülen müzakerelerin geleceğine ilişkin şu bilgileri verdi:

“(İlk resmi temas, Savunma Bakanları ve istihbarat başkanları arasında 28 Aralık Moskova’da sağlanmıştı) Savunma bakanlarımızın ve istihbarat başkanlarımızın katıldığı toplantı 3’lü formatta gerçekleştirilmişti. Türkiye olarak İran’ın katılmasında bir mahsur görmüyoruz. Amaç bellidir. Hangi ülke katılmak ve katkı sağlamak isterse buna ‘evet’ deriz. Ruslara da ‘İran’ın katılmasında bir mahsur yok’ dedik. Dışişleri Bakanları zirvesi için çalışmalar devam ediyor. Ruslardan gelecek hafta hazırlık yapılması için bir toplantı teklifi geldi. Rusya’nın bu davetine katılacağız, bakan yardımcımızı Moskova’ya göndereceğiz ve bu toplantıya İran tarafı da katılacak. Daha sonra yine hepimizin uygun gördüğü bir zamanda dışişleri bakanları düzeyinde de toplantı gerçekleştirilebilir.”

Deprem dayanışması

Türkiye ve Suriye’yi vuran deprem dalgasına değinirken, “Kendi yaralarımızı sararken Suriye’ye duyarsız kalmamız mümkün değildi” diyen Çavuşoğlu, Suriye’ye insanı yardım amaçlı uçuşlar için hava sahalarının açıldığını belirtti. Çavuşoğlu, depremde zarar gören Cilvegözü Sınır Kapısı’na açılan yolları da tamiri için gerekli adımların atıldığını ve şu ana kadar 475 yardım TIR’ının geçtiğini açıkladı.

Telefonlaşma olmadı 

Suriye ile bölgeyi vuran deprem sebebiyle artan dayanışmaya ilişkin ’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Suriye ile karşılıklı taziye telefonları gerçekleşmezken, yalnızca insani yardımların ulaştırılması için adımlar atıldı.

Çavuşoğlu İran’a gidecek

İran’a ilerleyen süreçte bir ziyaret planladığını belirten Çavuşoğlu, “İkili konuları bölgesel meseleleri gerek yüz yüze gerek telefonda konuşuyoruz. Önümüzdeki dönemde ben de İran’ı ziyaret etmeyi planlıyorum. Bunları konuştuk. Özellikle ekonomi, ulaştırma, enerji konularını ele aldık. Terör ortak bir tehdit, terörle mücadelede daha gayretli olmamız gerekiyor. Konsolosluk konuları vardı, bunları da değerlendirdik. Uluslararası meseleleri de değerlendirdik” dedi. Ayrıca İran’ın depremin ardından 150 kişilik arama-kurtarma ekibinin Gaziantep’te 11 vatandaşı enkazdan çıkardığı ve Adıyaman’a bir sahra hastanesi ve çadırkent kurduklarına dikkat çekti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.