TRT’den tepki çeken Uğur Mumcu kararı

TRT, bombalı saldırıda ölen gazeteci Uğur Mumcu’nun katıldığı programları arşivinden kaldırdı.

TRT’den tepki çeken Uğur Mumcu kararı
Yayınlama: 24.01.2021
A+
A-

TRT, 28 yıl önce Ankara’da bombalı bir saldırıda katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katıldığı programları arşivinden kaldırdı.

Tepkilerin üzerine TRT’den yapılan açıklamada, ”Uğur Mumcu arşivi en kısa sürede TRT İzle’den Türkiye’nin ulaşımına açılacaktır” denildi.

Gazeteci Emre Kızılkaya’nın Journo.com.tr’de yayınlanan yazısında katledilen Cumhuriyet yazarı Uğur Mumcu’nun katıldığı programların TRT arşivinden silindiğini açıkladı.

Emre Kızılkaya, “TRT: Uğur Mumcu yok, size Hülya Koçyiğit veya Alev Alatlı verelim” başlıklı yazısında, “TRT, Uğur Mumcu’nun katıldığı tarihi programları çevrim içi arşivinden sessizce kaldırdı. ‘Eski Türkiye’nin çok sesliliğini yansıtan, eleştirel gazeteciliği de içeren görüntülerin yerine, Hülya Koçyiğit ve Alev Alatlı gibi isimlerin videoları konuldu. Vergilerimizle finanse edilen kuruma bunun nedenini sordum. Aldığım ve alamadığım yanıtları, Mumcu’nun ölüm yıl dönümünde aktarıyorum” dedi.

404 HATASI

Gazeteci Kızılkaya,”Uğur Mumcu’nun cenaze törenini konu alan haber videosu uçmuştu” diyerek söz konusu aramalarda “404 hatası” verdiğini, yani silindiğini aktardı.

Emre Kızılkaya, 30 Haziran 2020’de TRT Arşiv’e konuyla ilgili yazdığı e-posta’nın ardından şu yanıtı aldığını bildirdi:

“Ayın Getirdikleri arşivimizde beş bölüm olarak yer almakta olup, eğer bu programı satın almak ister iseniz bu programın yapımında sizin ya da birinci dereceden yakınınızın yer almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca bunların tekrar TRT Arşiv’de yer alması için talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.