Ülkesine dönen Suriyeli sayısı kaç oldu?

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Türkiye’den ülkesine güvenli şekilde dönen Suriyeli sayısını açıkladı.

Ülkesine dönen Suriyeli sayısı kaç oldu?
Yayınlama: 11.11.2022
A+
A-

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Göç ve İnsan Hakları” konulu konferansta Türkiye’den ülkesine güvenli şekilde dönen Suriyeli sayısının 530 bine yaklaştığını açıkladı.

“İnsan Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumunun Rolünün Güçlendirilmesi için Teknik Destek Projesi” çerçevesinde dün Şişli’de bir otelde “Göç ve İnsan Hakları” konulu konferans gerçekleştirildi. Kamu Denetçiliği Kurumu ev sahipliğinde saat 10.00’da başlayan konferansa, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, Avrupa Birliği Delegasyonu Siyasi Bölüm Başkanı Elçi Müsteşar Stefano Fantaroni ve çok sayıda kişi katıldı. Üç gün sürecek konferansın açılışında konuşan Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, göç konusunda açıklamalarda bulunarak, göçün her zaman kötü sonuçlar doğurmadığını, önemli olanın göçün yönetilmesi ve kontrolünün sağlanması olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE’DEN ÜLKESİNE DÖNEN SURİYELİ SAYISI 530 BİNE YAKLAŞTI”

Suriye’de yürütülen faaliyetler sayesinde Türkiye’den Suriye’ye dönenlerin sayısının her geçen gün arttığını belirten Çataklı, “Eğer Türkiye operasyon yapmasaydı, Türkiye’deki Suriyeli sayısından daha fazla Suriyeli bugün Türkiye’ye gelmiş olacaktı. Sadece operasyon yapmakla mı yetindik, hayır. Yoğun şekilde insani yardım faaliyetlerini sürdürüyoruz. İlk önce 10 bin ile başlamıştık, Sayın Cumhurbaşkanımız 20 bine çıkarttı, sonra 50 bin, sonra 100 bin yapın dedi. Şu an 103 bin briket evin projelendirmesini tamamladık. Bunlardan 74 binden fazlasını bitirdik, 66 bin 300’üne de aileleri yerleştirdik. Yani çadırlardan aldık, briket evlere yerleştirdik. Yani bizim Suriye’de yürüttüğümüz faaliyetlerle 6 milyon insan şu anda kendi yerinde, en azından evinde olmasa bile evine yakın bir coğrafyada tutunmuş oldu ki bu sayede Türkiye’den güvenli şekilde geri dönen sayısı 530 bine yaklaştı” diye konuştu.

“118 GÖÇMEN NEDENSİZ YERE DENİZE ATILMIŞ”

İsmail Çataklı göçmen konusuyla ilgili olarak geri itme politikası hakkında da konuştu. 2020-2022 yıllarında, geri itmelerden kaynaklı, denizde 90, karada 137 olmak üzere 227 kişinin öldüğünü ifade eden Çataklı, “Bunlardan denizde 32, karada 137 yani toplam 169’u geri itmelerden kaynaklı. Bizim tespitlerimize göre 118 göçmen hiçbir deniz vasıtası olmaksızın denize atılmış. Ortada tekne falan bir şey yok, denize atılmışlar. Bunlardan 14’ü de öldü. Diğerlerini sahil güvenlik kurtardı. Kayıp olan insanlar da var. Bizim bildiğimiz 8 kayıp var. Biz onun için diyoruz ki hukuka uygun iş yapılsın, taahhütlere herkes uysun ve insani boyutta kontrolü kaybetmeyelim. Kendi ilan ettiğimiz değerleri kendimiz çiğnemeyelim, inandırıcılığımız kalmaz, sonra size kimse inanmaz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.