WhatsApp’tan kaçarken doluya tutulmayın!

WhatsApp’ın verileri toplayıp işleyecek olması herkesi endişelendirmişti. Ancak…

WhatsApp’tan kaçarken doluya tutulmayın!
Yayınlama: 19.01.2021
A+
A-

Facebook çatısı altındaki WhatsApp, gizlilik politikasını değiştireceğini açıklamış ve tüm dünya çalkalanmıştı. WhatsApp’ın kullanıcı verilerini analiz edip paylaşacak olması yanlış anlaşılmış, mesajların okunacağı düşünülmüştü. Bu konu hakkında WhatsApp açıklama yapmış ve yeni gizlilik politikasını bir sonraki tarihe ertelemişti.

Yaşanan bu süreçte diğer uygulamaların da ne kadar veri topladığı merak edilmeye başlanmıştı. Clario.co isimli araştırma ve analiz firması, popüler uygulama ve sitelerin kullanıcıların hangi verilerini topladığını açıkladı. Görünüşe göre WhatsApp’tan kaçarken doluya tutulmuşuz. Çünkü tüm uygulamalar sizin tabiri caizse yedi sülalenizi biliyor.

Kullanıcıların en çok verisini toplayan ilk uygulama tabii ki de Facebook oluyor. Facebook, kullanıcılarının verilerinin yüzde 70.59’unu topluyor. Yediğinizden içtiğinizden tutunda tüm alışkanlıklarınıza kadar Mark Zuckerberg’in emrine amade. Bu veriler Facebook kullanmaya devam ettiğiniz sürece toplanacak.

Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram ise verilerin yüzde 58.82’sini toplayarak listenin ikinci sırasında bulunuyor. Tinder 55.88 ile üçüncünü, Grindr yüzde 52.94 ile dördüncü, Uber 52.94 ile beşinci, Strava yüzde 41.18 ile altıncı sırada bulunuyor.

Spotify yüzde 35.29, Amazon yüzde 23.53, Twitter yüzde 20.59 ve WhatsApp ise yüzde 11.76’lık bir veri topluyor. Yani WhatsApp şu sıralar veri toplayan uygulamaların en masumu arasında yer alıyor.

İnternette gezdiğiniz sürece verilerinizin toplanacağı ortada. Ancak Facebook’ın kullanıcı verilerini bu denli fazla toplaması pek kabul edilebilir bir şey değil.

Cambridge Analytica skandalında yargıçlara hesap veren Mark Zuckerberg, yine verileri toplamaya devam ediyor. Umarız bu veriler güvenli bir şekilde depolanır ve yeni bir Cambridge Analytica vakası yaşamayız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.