Yeni bir yapılandırma mı geliyor?

Yeni bir yapılandırma mı geliyor?
Yayınlama: 20.05.2024
Düzenleme: 20.05.2024 11:18
A+
A-

Yurt dışı varlıkların ülkemize girişi için konjonktürün çok uygun olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Varlık barışı esnaf için umut oldu. Varlık barışı kadar vergi barışına da ihtiyaç var` dedi.

`YAPILANDIRMADA YENİDEN BAŞA DÖNÜLDÜ`

2011 yılında yapılan 6111 sayılı Torba Kanunla Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasının yapıldığını ifade eden Palandöken, `Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırması yapılarak 22 milyar TL tahsil edildi. Esnafın tüm borçlarının yapılandırılması olumluydu ama esnafta bu borçların tamamını ödeyecek para olmadığından pek çok yapılandırma iptal olunca tekrar başa dönüldü` dedi.

`1 MİLYONDAN FAZLA ESNAFIN YAPILANDIRMASI İPTAL OLDU`

Torba Kanuna eklenen bir madde ile sadece yapılandırılan borçların değil, sonradan doğacak vergi ve benzeri borçların da ödenmesinin zorunlu tutulmasının, bir milyondan fazla esnafın yapılandırmasının iptal olmasına neden olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Palandöken, `Bu uygulama nedeniyle 1 milyondan fazla esnafın yapılandırması iptal oldu. Yapılandırmadan önce devletin 50 milyar lira vergi alacağı vardı, yapılandırmaların bozulması nedeniyle bu borç yüzde 50 daha da arttı. Varlık barışı gündeme gelince borcunu ödemek isteyen esnafımıza umut oldu. Yeni bir vergi barışı yapılması halinde 30 milyar TL tahsilat yapılabilir. Yapılması gereken daha uygun şartlarda sıfır faizli, uzun vadeli yeni bir vergi barışıdır.` dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.