Covid-19 aşısı için Türkiye’ye ayrıcalık!

BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci, Türkiye’nin aşıya rahatça ulaşabilmesi için ortakları ABD’li Pfizer’ı devreden çıkardı.

Covid-19 aşısı için Türkiye’ye ayrıcalık!
Yayınlama: 15.11.2020
A+
A-

Almanya’daki BioNTech firmalarında Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. DR. Özlem Türeci’nin, Covid-19 virüsüne karşı geliştirdikleri aşının yüzde 90’ın üzerinde bağışıklık sağladığı yönündeki haberlerin ardından Türkiye’nin bu aşıdan edinip edinemeyeceği gündeme geldi.

Üretilecek aşının büyük bölümünün ABD tarafından daha önce alınmış olması nedeniyle diğer ülkelere verilip verilemeyeceği de tartışıldı.

Başta ABD olmak üzere aşıdan edinmek isteyen ülkeler Pfizer firmasına başvurmaya başladı. Denemeleri Türkiye’de de yapılan aşının ülkemizde kullanılıp kullanılmayacağı ise son dönemde netleşti. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyu Pfizer firması yerine doğrudan BioNTec ile görüştüğü ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre Uğur Şahin ve Özlem Türeci üretilecek aşı için iki ülke konusunda hassas davrandı. Türkiye ve Almanya’ya verilecek aşı için görüşmeleri Pfizer’ın değil BioNTech’in yürütmesi kararlaştırıldı. Şahin ve Türeci’nin bu iki ülkeye ayrıcalık tanıdıkları kaydedildi.

ÜLKELERİNE AYRICALIK

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin doğdukları ülke olan Türkiye ve yaşadıkları ülke Almanya’ya verebilecekleri doz sayısının önümüzdeki dönemde yapılacak görüşmelere göre belirlenmesi bekleniyor. Pfizer, aşı için diğer ülkelerle çalışmalara ilişkin görüşmeleri yürütürken Türkiye ve Almanya ile yapılan görüşmelere dahil olmuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.