Deniz Baykal’dan yüzde 50 açıklaması

Mersin’in Anamur ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret eden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Bayka’dan açıklama.

Deniz Baykal’dan yüzde 50 açıklaması
Yayınlama: 23.07.2017
A+
A-

Mersin’in Anamur ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret eden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Şimdi bu düzen bozulacak arkadaşlar. Millet yarı yarıya dedi ki ‘Olmaz kardeşim’. Bu anayasayı milletin çoğunluğu kabul etmedi. Dünyanın her yerinde yüzde 50 oyla milletvekili olunur, belediye başkanı olunur. Bir iktidar yüzde 50 oyla seçim kazanır ama yüzde 50 oyla anayasa yapılmaz” dedi.

 

CHP Anamur İlçe Teşkilatı’nda partililerle buluşan Deniz Baykal, referandumdan ‘evet’ çıkmış olmasına rağmen her şeyin bitmediğini, 2019 seçimleri için hazırlanacaklarını söyledi. Seçimler için 2017 sonbaharının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan Baykal, anayasa boyutunda da kaygılı olduklarını dile getirdi.

 

ATATÜRK’ÜN KURDUĞU DÜZEN DEVAM EDİYOR

 

Cumhuriyetin şahsa ya da kişiye endeksli olmadığını ifade eden ve Atatürk’ün kurduğu düzenin devam ettiğini anlatan Baykal şöyle konuştu: “Millet  oyları ile bir iktidarı devirdi, başka bir iktidar geldi. Ama sistem devam ediyor. Çünkü bir devlet var. Meclis’te çoğunluk değişti, siyaset değişti devam ediyor. Arkasından yine hükümetler, arada darbeler oldu. Darbeleri yapanlar çekip gittiler. Gitmek zorundaydılar. Gidecekler. Her birimiz o darbeleri yaşadık. Hep beraber yaşadık. Bir gün bile şüphe etmedim ki, o darbe yapanlar geldikleri gibi gidecekler. Bize on yıl, 7 yıl yasak koydular ‘siyaset yapamazsınız’ diye. Güldük geçtik. Hepsi geldi geçti. Millet gene bu ülkede söz sahibi oldu. Böyle bir düzen kurulmuş.,

 

BU DÜZEN BOZULACAK

 

Şimdi bu düzen bozulacak arkadaşlar. Millet yarı yarıya dedi ki ‘Olmaz kardeşim’. Bu anayasayı milletin çoğunluğu kabul etmedi. Dünyanın her yerinde yüzde 50 oyla milletvekili olunur, belediye başkanı olunur. Bir iktidar yüzde 50 oyla seçim kazanır ama yüzde 50 oyla anayasa yapılmaz. Millet bilerek ‘hayır’ dedi. ‘Hayır’ kesiminin bir karargahı var mıydı?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.