Emekli zammında yeni gelişme! Ek zam olacak mı?

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından zam oranları netleşmeye başladı. Emeklilerin yüzde 22.81 zam alması kesinleşti.

Emekli zammında yeni gelişme! Ek zam olacak mı?
Yayınlama: 05.04.2022
A+
A-

Mart ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte emeklilerin ve memurların alacakları zam oranı da netleşmeye başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 3 aylık tüketici fiyatlarına göre maaşlarını yüzde 22.81 zamlı alması kesinleşti.

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın maaş artışları enflasyona endeksli olarak hesaplanıyor. Böylece enflasyonun altında artış yapılmıyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri her yıl 6 aylık enflasyon kadar iki kez artış görürken memur ve memur emeklileri de yine yılda iki kez toplu sözleşme zammını aşan enflasyon oranı kadar fark alıyor.

Dün Mart ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurların Temmuz ayıda alacakları artış oranlarıyla ilgili ilk ipuçları da gelmiş oldu. Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi Mart ayı ile birlikte 843,64’e çıktı. Bu değişim üç aylık enflasyon oranının yüzde 22,81 olarak gerçekleşmesini sağladı. Bu durumda emekliler ve memurlar için ilk üç aylık oranlar da kesinleşmiş oldu. Şimdi nasıl uygulanacağına daha yakından bakalım.

3 AYLIK VERİ EKLENECEK

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ: Yaklaşık 8 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisine yılda iki kez maaş artışı yapılıyor. Bu artışlar enflasyon oranında gerçekleştiriliyor. Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacaklar. Mart ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 6 aylık oranın yarısı belli olmuş oldu. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin üç aylık enflasyon artış oranı yüzde 22.81 olarak gerçekleşti. Şimdi üç aylık veri daha buna eklenecek. Bundan sonrakı aylarda oranlar sıfır bile çıksa 22.81 oranı kesinleşti. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak enflasyon bu rakama eklenerek Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon artışı olarak verilecek ve maaşlarına yansıtılacak. Temmuz maaşları artırılmış olarak ödenecek.

TOPLU SÖZLEŞME ARTIŞI

MEMUR EMEKLİLERİ VE MEMURLAR: Mart enflasyonunun açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerine de fark verilmesi kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri de SSK ve Bağ- Kur emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zam oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor. Mart enflasyonuna göre üç aylık veriler ise ortaya çıkmış oldu. Memur ve memur emeklileri Ocak ayında 2.5 puanlık ek zam ile birlikte yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı almışlardı. Temmuz’da ise yine yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar. Memur ve memur emeklilerine Temmuz ayında yüzde 7.5 oranındaki Ocak zammını geçen 6 aylık enflasyon kadar da fark ödenecek. Mart ayı enflasyonuna baktığımızda üç aylık oran yüzde 22.81 çıktı. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin üç aylık enflasyon farkı yüzde 15.31 oldu. İlk üç aylık verilere göre memur ve memur emeklilerinin zam oranı da yüzde 7 +15,31 olarak gerçekleşti. Yani memur ve memur emeklilerinin oranı yüzde 22.31 oldu. Bu rakama Nisan, Mayıs ev Haziran enflasyonları da eklenecek.

IKRAMIYE ZAMANI

Emekliler için bu ay sonunda ilk bayram ikramiyesi ödemesi de yapılacak. Buna göre bir artış yapılmaz ise tüm emekliler Ramazan bayramı ikramiyesi olarak bu ayın son haftasında 1.100 lirayı hesaplarında görecek. İkinci ikramiye ise Kurban bayramı öncesinde ödenecek. İkramiye için bir başvuru yapılmasına gerek bulunmuyor. İkramiyeler maaş hesabına yatırılıyor. Dul yetim maaşı alanlar ise ikramiyelerini maaş hisse oranlarına göre alacaklar.

EK ZAM BEKLENIYOR

Emekliler ve memurlar için ocak ayında Meclis’ten çıkartılan yasalarla ek zam imkanı tanınmıştı. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşları 1500 TL’den 2.500 TL’ye çıkartılmıştı. Yine memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmede yüzde 5 olan zam oranları enflasyon farkı hariç 2.5 puan artırılarak yüzde 7.5 yapılmış ve enflasyon farkıyla birlikte oran yüzde 30.95 olmuştu. Temmuz ayında da yapılacak değerlendirmeler sonrasında memur ve memur emeklilerinin yüzde 7 olan toplu sözleşme zam oranlarının artırılması gündeme gelebilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de bir taban maaş belirlenmesi de söz konusu olabilecek. Ek artış yapılıp yapılmayacağı diğer üç aylık enflasyon verileri sonrasında değerlendirilecek. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.