Erdoğan ‘Rusya’nın harekatı kabul edilemez’

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekata ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi.

Erdoğan ‘Rusya’nın harekatı kabul edilemez’
Yayınlama: 24.02.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyona ilişkin, “Askeri harekatı kabul edilemez buluyor, reddediyoruz. Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi az önce Sayın Zelenskiy’e de ilettim.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekata ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi. Harekatı kabul edilemez bulduğunu söyleyen Erdoğan, “Askeri harekatı kabul edilemez buluyor, reddediyoruz” dedi.”

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım bölgenin huzur, barış ve istikrarına vurulan ağır bir darbedir. İkisini de dost ülkeler olarak gördüğümüz Rusya ve Ukrayna’nın bu şekilde karşı karşıya gelmesinden dolayı samimi olarak üzüntü duyuyoruz. Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi az önce Sayın Zelenskiy’e de ilettim. Ukrayna’da yaşayan herkesin can güvenliğini korumak için üstümüze düşeni yapacağız.

GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANDI
İki lider bölgedeki son durumu değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güvenlik Zirvesi’ni toplama kararı aldı.

Zirve, saat 11.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahelesinin ele alındığı zirveye, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

1 SAAT 45 DAKİKALIK ZİRVE
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki güvenlik zirvesi sona erdi.

Toplantının 1 saat 45 dakika sürdüğü belirtildi. Zirvenin ardından yazılı bir açıklama yayınlandı.

“RUSYA’NIN SALDIRISI KABUL EDİLEMEZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Güvenlik zirvesinde Türkiye’nin, Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Erdoğan başkanlığındaki zirvede bölge ve dünya güvenliğini tehdit eden saldırının durması için Rusya ve uluslararası platformlar nezdindeki girişimler değerlendirildi.

ERDOĞAN, PUTİN VE ZELENSKİY İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda bir görüşme gerçekleştirmişti. Erdoğan, Putin’e diplomasi çağrısı yaptı, ‘Savaş kimseye yarar getirmez’ dedi.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yaptığı görüşmede ise, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunduklarını ifade etti. Zelenskiy, Erdoğan’a bu tutumundan dolayı teşekkür etti.

ERDOĞAN, RUSYA-UKRAYNA KRİZİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Olayı devlet veya kurumsal bazda ele alacak olursak, burada da şu anda ortada sadece NATO kalıyor. NATO bu video konferans zirvesiyle beraber artık tavrını belirlemelidir, ne yapacaksa yapmalıdır. Malum, şu ana kadar Ukrayna’ya ciddi manada bir asker gönderme gibi durumla karşı karşıya henüz kalmadık. Herkes sadece laf yapıyor, iş yapan yok. Böyle bir durum söz konusu. Dolayısıyla Rusya artık sınırda ciddi denilebilecek sayıda asker yığınağı yapmış vaziyette. Tabii bu tablo karşısında neticenin ne olabileceğini kestirmek için herhalde kâhin olmaya gerek yok. Bu bakımdan yapacağımız bu video konferansta NATO müttefiki üye ülkelerin liderleri bakalım neler söyleyecek. Biz de tabii söyleyeceğimizi onların da söyleyeceklerine göre belirleyecek, tavrımızı ortaya koyacağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.