Fahrettin Koca ‘Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüsle mücadelede başarılı bir görev sürdürüyor.

Fahrettin Koca ‘Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin’
Yayınlama: 20.03.2020
A+
A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüsle mücadelede başarılı bir görev sürdürüyor. 

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Koca, “2-3 saatte bir elimi  yıkıyorum” dedi ve herkese kendi OHAL’ini ilan etmeye çağırdı. 

Fahrettin Koca ayrıca Kovid-19 tanı testleriyle ilgili merak edilenleri anlattı:

 “TÜM TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

“Herkes test yaptırabilecek, ancak doktor sevkiyle test merkezlerinde yapılacak. Testleri ve test merkezlerini tüm Türkiye’de yaygınlaştıracağız.Örneğin siz normalde testi yaptırdınız, baktınız hiçbir bulgunuz yok. Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var. Çin’de de öyle olmuş. Negatif çıkan, sonra pozitif olan var, Aytaç Paşa gibi. Diyelim ilk aşamada büyük oranda negatif çıktı. ‘Bende yok’ diye rahat davranacaksınız. Bu test yanlışa sevk edebilir. Başkalarına gidip bulaştırabilirsiniz. O nedenle üç gün sonra testi tekrarlamak gerektiği söyleniyor. Çünkü üç gün sonra çıkabilir. Bizde de doktorlarımız testi yaptığımız kişiyi üç gün sonra tekrar çağırıp bir daha teste tabi tutacak. Bu arada siz negatif diye her tarafa gittiniz. O da ayrı bir risk oluşturabilir.

KENDİNİZİ İZOLE EDİN

Herkesin baştan kendisini izole etmesi lazım. Hastalık bulgusu olmasa da… Olağanüstü hal deniyor. Olağanüstü hal mi? Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.