Fed’in iki üyesi enflasyon konusunda iyimser

Fed’in iki üyesi enflasyon konusunda iyimser
Yayınlama: 20.11.2023
Düzenleme: 20.11.2023 12:35
A+
A-

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ve Boston Fed Başkanı Susan Collins, ABD’nin enflasyon görünümü hakkında görüşlerini paylaştı.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, ABD Merkez Bankasının nihai enflasyon hedefi olan %2’ye ulaşma konusunda ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu söylerken konut fiyatlarına dikkat çekti ve fiyatlardaki baskının beklendiği gibi azalmaya devam etmesi halinde enflasyonun hedef bölgeye doğru devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Bu yaklaşıma göre Goolsbee, enflasyonunun hedefine doğru devam edip etmediğini anlamanın en önemli kriterinin konut fiyatları enflasyonu olduğunu iddia etti. Konut fiyatlarının beklenen seviyelere çekilmesi durumunda Goolsbee, enflasyonun %2 yolunda olacağını söylerken bu yolu altın yol olarak nitelendirdi.

COLLİNS ENFLASYON KONUSUNDA İYİMSERLİĞİNİ KORUYOR

Boston Fed Başkanı Susan Collins, ABD Fed’in faizleri artırma konusunda sabırlı bir yaklaşım benimseyerek istihdama zarar vermeden enflasyonu düşürebileceğine dair iyimser olduğunu söyledi.

Bunun yanında Collins, faiz artışının devam etme olasılığının masada kalmaya devam ettiğini hatırlatarak, mevcut durumda sabırlı kalarak işsizlikte önemli bir artış olmadan %2 hedefine ulaşılabileceği üzerinde durdu.

Boston Fed Başkanı, enflasyonun gevşemeye başladığına dair kanıtların arttığını, ancak koşulların bozulması durumunda faiz aracının yeniden devreye alınabileceği konusunda uyardı. Collins, açıklamasında “Makul bir süre içinde %2 enflasyona geri dönmek için sabırlı ve kararlı olmanız gerekiyor ve ben olsam ilave sıkılaştırmayı masadan kaldırmazdım.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.