Joe Biden başkanlık yarışından çekiliyor mu?

Yaşı ilerlediği için sağlık sıkıntıları artan ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim yarışından çekilip çekilmeyeceği merak edilirken, Parkinson hastalığı uzmanı bir doktorun Beyaz Saray’ı 8 kez ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Joe Biden başkanlık yarışından çekiliyor mu?
Yayınlama: 09.07.2024
Düzenleme: 09.07.2024 04:26
A+
A-

ABD’de, Başkan Joe Biden’ın yaşından kaynaklı sağlık durumu nedeniyle başkanlık yarışından çekilmesi tartışmaları sürerken, Parkinson hastalığı uzmanı bir doktorun Beyaz Saray’ı 8 ayda 8 kez ziyaret ettiği ortaya çıktı.

PARKİNSON UZMANI DOKTOR BEYAZ SARAY’I 8 KEZ ZİYARET ETTİ

New York Times’ın ele geçirdiği Beyaz Saray resmi ziyaretçi kayıtlarına göre, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nden parkinson hastalığı uzmanı Dr. Kevin Cannard, Temmuz 2023’ten Mart 2024’e kadar Beyaz Saray’ı 8 kez ziyaret etti. Hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir nörolog olan Cannard’ın özellikle Biden’ın durumu hakkında görüşmek için mi yoksa Beyaz Saray sağlık ekibiyle ilgisiz toplantıların bir parçası olarak mı orada olduğunun belli olmadığı belirtildi.

“HASTALIĞA DAİR HİÇBİR İZ BULUNAMADI”

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, Cannard’ın ziyaretlerinin içeriği hakkında bilgi vermezken, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi sistemi içindeki uzmanların, sahada çalışan binlerce askeri personeli tedavi etmek için Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğini kaydetti. Bates, Biden’ın genel fiziksel muayenesinin bir parçası olarak “yılda bir kez bir nörolog tarafından görüldüğünü” ve “bu muayenede Parkinson hastalığına dair hiçbir iz bulunmadığını” savundu.

BIDEN’DAN MEKTUP: TRUMP’I YENMEYE KARARLIYIM

Öte yandan Biden, Cumhuriyetçi rakibi Trump ile 27 Haziran gecesi çıktığı canlı yayından sonra başlayan “adaylıktan çekilmesi” çağrıları üzerine Kongre’deki demokratlara mektup gönderdi. Mektupta, sağlığı ile ilgili tartışmaları ve adaylıktan çekilme çağrılarını reddeden Biden, “Basında ve başka yerlerdeki tüm spekülasyonlara rağmen, bu yarışta kalmaya, bu yarışı sonuna kadar götürmeye ve Donald Trump’ı yenmeye kararlı olduğumu bilmenizi isterim.” ifadelerine yer verdi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın Parkinson hastalığına sahip olmadığını ve yıllık sağlık kontrolünde sadece 3 kez nörolog tarafından muayene edildiğini açıkladı. Parkinson uzmanı bir doktorun Beyaz Saray’ı sık sık ziyaret etmesiyle ilgili sorular ise cevapsız kaldı.

İLK CANLI YAYIN TARTIŞMASI ELEŞTİRİLERE YOL AÇMIŞTI

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Joe Biden ile Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, 27 Haziran gecesi CNN’deki ilk canlı yayın tartışmasında kozlarını paylaşmıştı.

81 yaşındaki Biden, ikinci dönem adaylığında yaşı konusunda duyulan kaygıları giderecek performans sergileyememiş, program sonrası yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Demokrat Partili kesimden ve Biden’ı destekleyen bazı medya kuruluşlarından Biden’a “başkanlık seçimlerinden çekilmesi” çağrısı yapılmıştı. Biden ise sağlık durumunun eskisi gibi olmadığını kabul ederek Trump’a karşı en iyi alternatifin halen kendisi olduğunu belirtmiş ve yarıştan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

ABD Kongresi Temsilciler Meclisinin Demokrat üyesi Lloyd Dodgett, 2 Temmuz’da Joe Biden’a “başkanlık yarışından çekilmesi” çağrısı yaparak, bu çağrıyı yapan ilk Demokrat Partili Kongre üyesi olmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.