Meteoroloji’den ‘çok kuvvetli yağış’ uyarısı uyarısı!

Meteoroloji 13 ve 15’inci bölge müdürlükleri 3 il için şiddetli yağış uyarısı yaptı.

Meteoroloji’den ‘çok kuvvetli yağış’ uyarısı uyarısı!
Yayınlama: 17.03.2023
A+
A-

Bölgede etkili olan sağanak yağışların ardından Meteoroloji 13 ve 15’inci bölge müdürlükleri, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ için ‘çok kuvvetli yağış’ uyarısında bulundu. Meteoroloji 15’inci Bölge Müdürlüğü’nce yapılan değerlendirmelerde, bölgede başlayacak olan sağanak ve gök gürültülü yağışların akşam saatlerinden itibaren etkisini artıracağı belirtilerek, “Şanlıurfa’nın kuzey ve batısında Bozova Birecik, Suruç ilçeleri; cumartesi sabah saatlerinden itibaren il genelinde çok kuvvetli, Diyarbakır’ın batı kesimlerinde Çüngüş, Çermik, Ergani, Eğil, Hani, Dicle, Çınar, Kocaköy, Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur ilçelerinde de kuvvetli yağış olması bekleniyor” denildi.

Meteoroloji 13’üncü Bölge Müdürlüğünce de, Elazığ ve çevresinde kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış beklendiği kaydedildi.

TOPRAK SUYA DOYDU, TAŞKIN VE BASKINLARA DİKKAT

Meteoroloji bölge müdürlüklerinin duyurusunda, belirtilen bölgelerde önceki gün gerçekleşen yağışların sonrasında toprağın suya doymuş olması nedeniyle sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği belirtilerek, “Bölgede yakın zaman önce gerçekleşen şiddetli yağışlar sebebi ile toprağın doymuş olması, dere ve nehirlerin seviyelerinin yükselmiş olması ve beklenen yeni kuvvetli yağışlar dikkate alındığında sellere ve su baskınlarına, yer yer gök gürültülü sağanak yağışla birlikte yıldırım, dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve kar yağışlarının olduğu yerlerde buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

‘BU YAĞIŞ YİNE SEL, TAŞKIN YAPABİLİR’

Selin vurduğu Şanlıurfa ve Adıyaman’da sel riski devam ediyor mu? CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’e sordu. Şen’in uyarıları şöyle; Yarın bu bölgede şiddetli bir yağış görünüyor. Özellikle Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa’nın kuzey kısmı ve ilerleyen saatlerde Şanlıurfa’da dahil olmak üzere, Malatya’nın güneyi, pazar günü de Diyarbakır, Mardin civarlarında şiddetli yağış var. Bu yağış yine sel, taşkın yapabilir. Büyük bir ihtimalle de öyle olacak. O nedenle dikkat etmemiz gerekiyor. Yağış pazar gününden itibaren bölgeyi terk edecek. Ancak bu bölgenin yarın akşamı atlatması lazım.

TURUNCU KODLU ANTALYA’DA YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün turuncu kodla uyarıda bulunduğu Antalya’da şiddetli yağmur etkili oldu. Serik ilçesinde dün akşam ve gece saatlerinde yağan yağmurun etkisi gün ağarınca ortaya çıktı. Belkıs Mahallesi’nde iki gündür süren yağmurda Köprüçayı Irmağı’nın taşması ile restoranlar su altında kaldı. Mahalle sakinlerinden Mustafa Ünal, “Bölgemizde bulunan ırmak taştı, restornı sular basmış durumda. Yukarılara aşırı yağış olduğu zaman her yıl bu şekilde oluyor. Meteoroloji de bu konuda uyarı yapmıştı ama yine de su bastı. Allah afetinden korusun” dedi.

Karpuz ekili serasını su basan Kerim Top ise, “Mezbaha kenarında bulunan dere her yıl taşmaktadır. Her zaman zarar görüyoruz. Şu an seralarda karpuz ekili ama su bastı. Yetkililerden isteğimiz bu derelerin temizlenmesi. Yılda bir zarara uğruyoruz. Araziye karpuz ekildi, orayı da su götürdü. Yaklaşık 150 bin lira zararımız var” şeklinde konuştu.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 11

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 9

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 16

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 19 (Yağışların, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 11

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 11

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 12

Haberin Devamı

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 17

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.