Nisa bebeğin annesine 2 yıl hapis istemi

Pendik’te ‘Nisa Mihriban’ bebeği sokağa terk eden E.S. hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Nisa bebeğin annesine 2 yıl hapis istemi
Yayınlama: 11.04.2022
A+
A-

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şüpheli E.S. (20) ‘in kimlikteki adı E.N.S. olan 3 aylık bebeğini 29 Mart 2022 tarihinde saat 12.00 sıralarında karnını doyurup uyuttuktan sonra battaniyeye sardığı ve puset içine koyup Pendik Güllübağlar Mahallesi’ndeki bir binanın yanındaki boş arsaya bıraktığı anlatıldı.

BEBEĞİ MAHALLE SAKİNLERİ BULDU

Aynı mahallede ikamet eden Ş.K.’nin saat 14.00 sıralarında ağlama sesi duymasının ardından bebeği bulduğu ve polisi arayarak durumu haber verdiği belirtilen iddianamede, olay yerine polis ekiplerinin geldiği, E.N. isimli bebeğin Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek tedavisinin yapıldığı belirtildi. Ardından bebeğin Şeyh Zayed Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’ne 30 Mart günü teslim edildiği aktarıldı. ‘Nisa Mihriban’ bebeğin 1 Nisan günü yüzüne mama bulaştığı görülmesi üzerine kurum doktoru tarafından ilk müdahalenin yapılıp Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği iddianamede anlatıldı. 

AİLESİ KENDİSİNİ YENİDEN EVLENDİRMEK İSTEDİ

İddianamede kamera görüntülerine göre mağdur çocuk E.N.’in öz annesi tarafından olay yerine bırakılmasının ardından E.S.’nin olay yerinden ayrıldığının anlaşıldığı vurgulandı. İddianamede  E.S.’nin savunmasına da yer verildi. E.S.’nin 2019 yılında bir kişiyle evlendiğini, bu evlilikten müşterek çocuklarının bulunduğunu ancak eşinden gördüğü şiddet üzerine ayrılıp ailesinin yanına gittiğini söylediği hatırlatıldı. Ailesinin bir süre sonra kendisini yeniden evlendirmek istediği kaydedilen iddianamede, şüpheli E.S.’nin sosyal medya üzerinden tanıştığı M.Ç. ile görüşmeye devam ettiği ve bir süre sonra bu ilişkiden hamile kaldığı ifade edildi. 

BEBEK ERKEN DOĞUM NEDENİYLE YOĞUN BAKIMDA KALMIŞ

Ailesinin yanında yaşamaya devam eden E.S.’nin karnının büyümesi üzerine 2021 yılının Temmuz ayında bir süre kadın sığınma evinde kaldığı, 5 Ocak 2022 tarihinde Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde E.N.S.’yi doğurduğu anlatılan iddianamede, bebeğin erken doğum nedeniyle bir süre yoğun bakımda kaldığı belirtildi. 

E.S.’nin doğumundan ailesinin ya da başka birisinin haberinin olmadığı belirtilen iddianamede, E.S.’nin kadın sığınma evine döndüğü, altı aylık süre dolunca kendisinden kadın sığınma evinden ayrılmasını istedikleri ifade edildi. 

BEBEĞİ BIRAKTIKTAN SONRA BULUNMASI İÇİN ZİLLERE BASTI

Şüpheli E.S.’nin sorgusunda bebeği bıraktıktan sonra zillere basıp olay yerinden uzaklaştığı, çocuğu bıraktığında herhangi bir sağlık problemi olmadığı kaydedildi. E.S.’nin bebeğin kolay bulunması için apartman önüne bıraktığı, bıraktıktan sonra bebeği alıp almayacaklarını kontrol ettiğini ve bebeğe bakacak gücünün olmadığını söylediği hatırlatıldı. Ayrıca E.S.’nin bebeği ailesine haber vermesi durumunda ailesinin kendisine ve bebeğine zarar verebileceğine söylediği belirtildi. 

İddianamede tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde E.S.’nin eyleminin ‘Nisa Mihriban’ olarak bilinen E.N.S.’ye karşı “Terk” suçunu oluşturduğu değerlendirilmesi yapıldı. 

2 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede şüpheli anne E.S.’nin “Terk” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame değerlendirilmek üzere Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Pendik’te 29 Mart Salı günü meydana gelen olayda Acil Tıp Teknisyeni olarak görev yapan 29 yaşındaki Büşra Durmaz ve beraberindeki ekip, Pendik’te boş araziye bırakılmış bebek ihbarına gitti. Durmaz, bulduklarında aç olduğunu fark ettikleri bebeği emzirdi ve 3 aylık bebeğe kendi kızının ikinci adını verdi. Nisa bebek bir anda Türkiye’nin de gündemine oturmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.