Uzaktan eğitim pazartesi günü başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim derslerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uzaktan eğitim pazartesi günü başlıyor
Yayınlama: 19.03.2020
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınavların yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacaklarını bildirdi.

”İKİNCİ HAFTA TATİL DEĞİL UZAKTAN EĞİTİM”

Okulların tatil edilmesine ilişkin Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

”Bu sürecin uzaması ya da uzamamasına ilişkin bizim hazırlıklarımız var, senaryolarımız var. Bütün vatandaşlar şundan emin olsun, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hukukunu her zaman koruruz. İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulunun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak.”

”ÖĞRENCİLER YÜZ YÜZE HANGİ EĞİTİMİ ALDILARSA SINAV İÇERİKLERİ DE ONLARDIR”

Televizyonda eğitimle tam bir eğitimin söz konusu olamayacağını, bunun farkında olduklarını ve tedbirlerini almak zorunda olduklarını belirten Bakan Selçuk, “Öğrenciler yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de onlardır.” ifadelerini kullandı.

”BÜTÜN DÜNYADA 1 MİLYARA YAKIN ÖĞRENCİ OKULA GİTMİYOR”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Dün itibarıyla 900 milyon öğrenci okulda değil. Bütün dünyada 1 milyara yakın öğrenci okula gitmiyor. Bu sayı artacak.” dedi.

”UZAKTAN EĞİTİMİMİZİN ŞU ANDAKİ MERKEZİ TELEVİZYON”

Televizyonda verecekleri eğitimin aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacağını belirten Bakan Selçuk, “Uzaktan eğitimimizin şu andaki merkezi televizyon çünkü internet erişimiyle ilgili bazı sınırlılıklar var.” ifadelerini kullandı.

Selçuk, “Destekleme ve yetiştirme kurslarını, bu virüsten dolayı ortaya çıkan telafi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hale getiren program hazırladık” diye konuştu.

”UZAKTAN EĞİTİM DERSLERİ PAZARTESİ 09.00’DA BAŞLAYACAK”

Uzaktan eğitimle ilgili, bütün ekip ve içeriklerin hazır olduğunu ve çekimlerin bittiğini belirten Selçuk, şöyle devam etti:

”Uzaktan eğitim dersleri pazartesi 09.00’da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak. Diyelim çocuk izleyemedi, kaçırdı. Tekrar saatleri var. İlkokulun, ortaokulun, lisenin listesi ayrı. Bunların hepsi hazır.”

Uzaktan eğitim konusunda dünyada en iyi Çin’in olduğunu sonra Türkiye’nin geldiğini dile getiren Selçuk, ”Bunu ulusal düzeyde yapan nadir ülkelerden biriyiz.” şeklinde konuştu.

”Televizyon kanallarıyla ilgili tüm ayrıntılar bütün televizyonlarda yer alacak”

Selçuk, “Televizyon kanallarıyla ilgili tüm ayrıntılar birazdan bütün televizyonlarda, haber mecralarında yer alacak. Şu anda dağıtımı yapılıyor.” dedi.

”23 MART GÜNÜ AKADEMİK DESTEK YAZILIMI AÇILACAK”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özel okullardaki öğrencilere de 23 Mart günü akademik destek yazılımının açılacağını açıkladı.

Selçuk, şöyle devam etti:

“Biz ‘Televizyondan izlediğiniz derslerden sınav yapacağız’ diye bir yaklaşım içinde değiliz. Bizim derdimiz denetlemek değil, bizim derdimiz illa sınav yapalım da değil. Bizim derdimiz eğitimi eğitim gibi yapmak.”

Selçuk, “Anne babalar sınavla ilgili endişeye sahipse bilsinler ki kitap okuyan çocuklar sınavlarda daha başarılı. Ortak okuma saatleri yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

”PSİKOSOSYAL DESTEK PAKETİMİZ BİR İKİ GÜN İÇİNDE DEVREYE GİRİYOR”

Psikososyal destek paketinin bir iki gün içinde devreye gireceğini bildiren Bakan, şunları kaydetti:

“(Uzaktan eğitim) Ders ortamı gibi olmalı. Bir masa düzeni olabilir, ders izlerken veya çalışırken sürekli bir şeyin yenildiği, içildiği çok daha esnek bir ortam yerine daha ders ortamına benzer, sınıf ortamına odaklanmayı sağlayacak bir yaklaşım söz konusu olabilir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.