Yabancıların sağlık giderleri ücretsiz mi olacak?

Yabancıların sağlık giderleri ücretsiz mi olacak?
Yayınlama: 13.05.2024
A+
A-

Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonu ve Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye’ye gelen en fazla 7 bin yabancı hastanın tedavi giderlerinin ücretsiz olmasıyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar sonrası mültecilerin sağlık harcamalarının da ücretsiz olacağı iddiaları ortaya atılınca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yalanlama geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim BaşkanlığıDezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), yabancı uyruklu hastaların sağlık harcamalarının Sağlık Bakanlığı’nca ödeneceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

MÜLTECİ YA DA GEÇİCİ KORUMA ALTINDAKİLERLE İLGİSİ YOK”

Başkanlığın açıklamasında bazı sosyal medya hesaplarında yer alan yabancı uyruklu ayakta tedavi olan hastaların sağlık hizmeti, ilaç, tıbbi cihaz, ortez-protez ve diğer malzemelerin giderleri Sağlık Bakanlığınca ödenecek” iddiasının doğru olmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:”İddiaya konu 8438 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının, kamuoyuna yansıtıldığı gibi ülkemizdeki mülteci ya da geçici koruma altındaki kişilerle bir ilgisi yoktur. Kararda geçen hasta grubu, insani yardım konusunda Dışişleri Bakanlığımız koordinasyonunda başta Filistin olmak üzere savaş ve afetlerin yaşandığı bölgelerden ülkemize getirilerek tedavileri sağlanan mağdurları kapsamaktadır. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar etmeyiniz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.