YouTube’dan nasıl para kazanılır?

Birçok kişinin gelir elde ettiği mecraya siz de kayıtsız kalmayın ve YouTube’dan para kazanmanın yollarını öğrenin!

YouTube’dan nasıl para kazanılır?
Yayınlama: 29.03.2022
A+
A-

Gözlerimizin fazlasıyla aşına olduğu ünlüleri orada görmek garip geliyor olabilir, gelmesin! Ünlü ünsüz birçok kişinin YouTube kanalı açmasının nedeni açık. Çünkü orası artık ciddi bir gelir kapısı.

Peki, YouTube’dan para kazanmak bu kadar kolay mı ki herkes birer birer kanal açıyor?”, “Para kazanmak için hangi kurallara uymak gerekir?” gibi soruların cevaplarını burada bulacaksın… 

İşin iki aşaması var. Birincisi kurallar, ikincisi ise mutfak kısmı. Kurallar her zaman basittir. Uyarsan oyunun içindesindir, uymazsan dışında. O nedenle önce mutfak kısmını anlatacağız. Zira oraya uyum sağlamak biraz meşakkatli.

Özgün Olun!
Taklitlerinin asıllarını yaşattığı dünyada özgün olmak her zaman işe yarar. Bu insan ilişkilerinde de YouTube’da da böyle. Özgün olduğunuz sürece fark edilirsiniz.

YouTube bu konuda çok net; kaliteli özgün içerikler önceliği. Özgün değilseniz, videonuz derleme ise ya da daha önce başka biri tarafından yüklenmişse hiç sansınız yok. Müziklerinize dikkat etmeniz gerekir aksi halde telif hakkı ile cezalandırılır ya da para kazanma fırsatını kaybedersiniz.

İzleyici Kitlesi Oluşturun!
Bu hemen olabilecek bir şey değil tabii ki. Sabırla ve özenle yürütmeniz gereken bir süreç. Düzenli bir program oluşturun. Her hafta mümkün olduğunca çok içerik girmek önemli. Yapabileceğinizin en iyisi yapın ama istikrarlı olun.

Her hafta aynı günlerde giriş yapın. Hatta aynı saatte! Böylece zamanla bir izleyici kitlesi oluşturabilirsiniz ve izleyicileriniz videonuzun saatini ve gününü bildiği için bekler hale gelebilir. Bunu her gün yapan da, haftada bir yapan da var. Siz kendi programınızı oluşturun ve ona sadık olun.
 

Etkileşim Halinde Olun!
Burada cool olmanın bir faydası yok. İzleyiciler sizi var edenler olduğu için eğer Çağla Şikel değilseniz YouTube videolarınıza gelen tüm yorumları okuyun ve sorusu olanları cevaplayın. Bunun size YouTube sıralama algoritmasında getirisi olacaktır.

Diğer Ayrıntılar:

Profesyonel bir intro oluşturun.
Her yerde kullanabileceğiniz bir logonuz olmalı.
Kanalın durgun olmasına izin vermeyin, yeni video ekledikçe görünümünü ve görsellerini değiştirin.
Her video için betimleyici etiketler ekleyin. Doğru etiket, doğru izleyicilere ulaşmanızı sağlar.
Gerçek olun. Neyseniz ya da her kimseniz o olun, kurgulanmış bir video izlenimi yaratmayın.
Telif haklarını ihlal etmeyin.
Kullandığınız görsellerin ticari kullanımı için tüm hakların sizde olduğuna emin olun.

 

YouTube Hesabı Nasıl Paraya Çevrilir?

İşin mutfak kısmı tamamsa sıra geldi kolay alan olan kurallara. YouTube’dan para kazanmak için “YouTube ortağı” olmalısınız. Youtube ortağı olmak, içeriklerinize Google’ın reklam vermesine izin vermek anlamına geliyor. Bunun içinse aşağıdaki 4 adımı izlemelisiniz.

Adım 1: YouTube İş Ortağı Programı Şartlarını Kabul Edin!

YouTube’da oturum açın.
Sağ üst kısımdan hesap simgesi için İçerik Stüdyosu’nu seçin. 
Sol kısımdaki menüden Kanal > Durum ve özellikleri seçin.
“Para kazanma” altında “Etkinleştir”i tıklayın.
“YouTube İş Ortağı Programı Şartları”nı kabul etmek için ekranda gösterilen adımları uygulayın.

Adım 2: AdSense’e Kaydolun
Ödemeleri alabilmek için AdSense hesabında oturum açmalısınız.

Adım 3: Para Kazanma Tercihlerini Belirleyin

Mevcut ve gelecekteki tüm videolardan para kazanmak istediğinizi onaylayın.
Videoların gösterilmesini istediğiniz reklam türlerini işaretleyin ve kaydedin.

Adım 4: İncelemeye Girin
Artık iş sürecin sonucunu beklemenizde. Kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı Politikaları, YouTube Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları ile uyumlu olup olmadığı doğrulanmak için incelemeye alınır.

Burada şöyle bir yenilik var. Geçmişte tek videoda yeterli izlenme sayısına ulaştığınızda Youtube sizin için bir gelir kaynağı olabiliyorken artık yeterli izlenme ya da takipçi sayısına ulaşamadıysanız kazanç elde edemiyorsunuz. O nedenle bu iki amaca ulaşana kadar içerik üretmeye devam edin. O da en az 1000 abone, en az 10000 kanal görüntülenmesi ve son 12 ay da 4000 saat izlenmiş olmak demek.

YouTube’dan para kazanmanın yollarını öğrendiğine göre artık sıra sende!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.