Zerda dizisinin çekildiği konak yıkıldı

Bir dönem izlenme rekorları kıran ‘Zerda’ dizisinin çekildiği; Hurşit Ağa Konağı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde yıkıldı.

Zerda dizisinin çekildiği konak yıkıldı
Yayınlama: 03.03.2023
A+
A-

2002-2004 yılları arasında milyonları ekrana kilitleyen, başrollerinde Ece Uslu ve Yavuz Bingöl’in yer aldığı ‘Zerda’ dizisinin yanı sıra birçok filme de ev sahipliği yapan ve üç ayrı bölünden oluşan Hurşit Ağa Konağı’nın iki bağımsız kısmı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yerle bir olurken, bir bölümü ise ağır hasarlı şekilde ayakta kaldı.

Tarihi ve bahçesi ile bölgenin önemli turistik merkezleri arasında yer alan konağın yerinde taş yığınlarından oluşan enkaz bulunuyor.

“BÜTÜN DEĞERLERİMİZİ KAYBETTİK”

Hurşit Ağa’nın torunlarından olan ve konağın sahiplerinden Mustafa Kemal Eren, “Hurşit Ağa Konağı olarak geçer bölgenin en önceki yapılarından birisi ve şu an sit alanı bölgesinde yer alıyor. Hurşit Ağa Ailesi göçten sonra ilk buraya yerleştikten sonra burayı kurmuş. Bizler de ailenin ferlerindeniz, maalesef bu depremden sonra kaybettik bütün değerlerimizi” dedi.

“GÖRÜLMÜŞ BİR ŞEY DEĞİL”

Mustafa Kemal Eren, “En son bilinen Zerda dizisi çekilmişti. Ondan yana Türkiye biraz daha iyi bilirler. Ondan öncesi de Gaziantep’in kurtuluşuna katkı veren 250 tane atlı sipahisi ile Gaziantep’in kurtuluşuna nokta atışı yaparak kurtuluş mücadelesinde büyük sağlayan Hurşit Ağa büyük dedelerimizdir. Görülmüş bir şey değil, taşların hepsi yani iç taşlar bile dama dama ayrılmıştır. Tarihte daha önce böyle bir şeyin yaşandığını sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

“AİLEMİZİN SOYU BU KONAKTAN GELİYOR”

Mehmet Tolga Eren ise “Hurşit Ağa Konağı daha önce Zerda dizisiyle ün kazanmıştı. Zerda dizisinden sonra bir yangın geçirmişti. O dönemin belediye başkanları da gelmişti ve yangın sonrası onarılacağını söylemişti. Fakat deprem sonrası tamamen yerle bir oldu. Tekrardan onarılabilecek bir duruma gelmedi. Üzgünüz ailemizin soyu bu konaktan geliyor. Bunu bu halde görmek zaten bizleri yıllardır üzücü bir durumdu. Tüm milletimize geçmiş olsun” şeklinde konuştu.
 

Dağlardan kayaların koptuğu ve yollara düştüğü ve çok sayıda binanın enkaza döndüğü Sakçagözü mahallesinde, tarihi yapısı, eşyaları ve bahçesi ile bölgenin önemli turistik merkezleri arasında yer alan konaktan geriye ağır hasarlı bir taş ve ahşap yığınlarından oluşan enkaz kaldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.