Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Sağlık Bakanlığı maske zorunluluğunun kalkacağı tarihi duyurdu.

Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak?
Yayınlama: 15.02.2022
A+
A-

Türkiye genelinde vakaların artışna neden olan Omicron varyantı, pandemiyi tamamen bitirecek mi? sorusunı akıllara getiriken Sağlık Bakanlığı yetkililerinden dikkat çeken açıklamalar geldi.

AŞISIZ YA DA EKSİK AŞISI OLANLAR DİKKAT

Omicron varyantının hızla vakaları artırması hastaneye yatışlar ile ölümlere de yansımaya başladı. Ortaya çıkan rakamlar, vakaların yüzde 15’inin 65 yaş üstü olduğunu gösteriyor. Ölümlerin ise yüzde 85’i bu gruptan. Yani her gün ölenlerin 170’i 65 yaş üstü. Aşısız ya da eksik aşısı olanlar ezici çoğunluk. 60 yaş altı aşılı vatandaşlarda ölüm oranı son derece düşük. Aşı, yüzde 95.7’ye varan oranda ağır hastalık ve ölümleri engelliyor. Ancak halen 20 milyona yakın vatandaş hatırlatma dozlarını yaptırmış değil.

YENİ VARYANT YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Omicron’un yeni varyantı BA2 özellikle Hindistan, Filipinler ve Danimarka’da yayılıp baskın varyanta dönüşmeye başladı. Bunun nasıl bir etkiye sahip olacağı yakından takip ediliyor.

VİRÜSÜN ÜRETME KATSAYISINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Son haftalarda rekor üstüne rekor kıran günlük vaka sayılarında bir duraksama başladı. Salgının hızı düşüşe geçti. Test pozitiflik oranları son günlerde yüzde 20’nin altına inerken (yüzde 24’lere kadar çıktı) virüsün üretme katsayısı ise 0.91’e düştü.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ORTASINDAN İTİBAREN DAHA DA DÜŞECEK

Yeni dalganın birkaç hafta plato çizip hızla inişe geçmesi, önümüzdeki ayın ortasından itibaren bu düşüşün çok hızlanması bekleniyor.

MASKE ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

Salgının gidişi iyimser senaryoları daha da destekliyor. Yeni bir varyant çıkmaması, havaların da ısınması ile açık mekanların kullanılmasıyla rakamların iyice düşmesi ve buna bağlı olarak kontrollerin azalması bekleniyor. Yaz aylarında ise maskeye bile veda edilebileceği ifade ediliyor. Aynı zamanda günlük vaka tablolarının da yayınlanmasına gerek kalmayacağı belirtiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.